Šaroch policii kývl na další prodloužení vyšetřování Čapího hnízda

Průtahy v kauze Čapí hnízdo

Šaroch policii kývl na další prodloužení vyšetřování Čapího hnízdaNové
Domov

Karolína Vaverková

Státní zástupce Jaroslav Šaroch kývl policii na prodloužení lhůty vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. V té je spolu s dalšími trestně stíhán premiér Andrej Babiš (ANO). Deníku Echo24 to sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Policie už v prosinci avizovala, že vyšetřování do konce roku neuzavře a prodlouží do 30. dubna. Postupy ve vyšetřování dotační kauzy kritizovala už před Vánoci Šarochova nadřízená pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

„Mohu potvrdit, že státní zástupce akceptoval novou lhůtu pro skončení vyšetřování do 30. dubna 2019,“ uvedl pro deník Echo24 za městské státní žalobce Aleš Cimbala.

Dříve než v dubnu tedy nebude jasné, zda ostře sledovaná dotační kauza trestně stíhaného premiéra skončí u soudu, nebo ne. Jedná se o druhé prodloužení vyšetřování, původně měli policisté uzavřít případ do loňského září, termín ale prodloužili do 31. prosince.

Lenka Bradáčová v prosinci uvedla, že žalobce Šaroch v kauze Čapího hnízda nepostupoval zcela efektivně. Na závěrech se podle ní shodlo jak pražské vrchní státní zastupitelství, tak i vedení Městského státního zastupitelství v Praze. Bylo přijato opatření, aby byl žalobce aktivnější, a zajistil tak úplné a rychlé ukončení vyšetřování, doplnila Bradáčová. Šaroch později kritiku své nadřízené odmítl.

Vrchní státní zastupitelství se kauzou Čapí hnízdo zabývalo v rámci dohledu už v roce 2017. Tehdy Bradáčová označila délku vyšetřování za „jen hraničně akceptovatelnou“, za práci podřízeného městského zastupitelství se ale postavila. 

Vyšetřováni kauzy provází změny v policii

Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo provází významné personální změny v pražské policii. Zatím naposledy opustil místo náměstka pro kriminální policii a vyšetřování Ivan Smékal. Nahradila ho Radka Drexlerová, která dosud na pražské správě nepůsobila. Náměstek pro vyšetřování je nadřízeným vyšetřovatele Pavla Nevtípila, který kauzu řeší. Loni na jaře odešel šéf pražské policie Miloš Trojánek. 

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která před několika týdny spornou dotaci státu vrátila.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Kdy podvolení policisté a žalobci seberou odvahu

Nejvyšší státní zástupce o průtazích v kauze Čapí hnízdo: Vyjádřím se, až bude vhodná doba