1 Kauza Babiše mladšího

Absurdní? Bartoškův dotaz na odložení vyšetřování únosu Babiše ml. bez dozoru státních zástupců

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Člen sněmovního bezpečnostního výboru Jan Bartošek (KDU-ČSL) usiloval o svolání mimořádného zasedání výboru. Mělo by se na něm za účasti zástupců policie a státního zastupitelství řešit, proč policisté odložili mail Andreje Babiše mladšího z roku 2017, který se týkal jeho údajného únosu do ciziny, aniž případ zastupitelství dozorovalo. Bartoškovi k tomu, aby byla schůze svolána, chybí stále jeden podpis. Vznik schůze podle něj zablokovali poslanci ANO, SPD a KSČM, kteří výzvu odmítli podepsat.

„Podpisů jsem sehnal dohromady sedm, potřebuji jich osm,“ přiblížil Bartošek. „Mám v tomto případě pochybnosti o postupu policie a chtěl jsem o tom vědět,“ řekl. Jeho oponenti v debatním pořadu České televize Otázky Václava Moravce postoj místopředsedy lidovců jednoznačně odsoudili.

„Není možné diskutovat na bezpečnostním výboru živou kauzu,“ prohlásil předseda sociálních demokratů a současně ministr vnitra Jan Hamáček. Uznal, že kauzu je třeba prošetřit, podle něj ji však mají v plné gesci policisté. „Na policii nesmí být vyvíjen žádný tlak a policie musí konat. A jsem přesvědčen, že za dobu mého ministrování policie koná,“ řekl. 

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se dokonce nechal slyšet, že Bartošek by chtěl být současně policistou, státním zástupcem a soudcem. „Aby se bezpečnostní výbor vlamoval do práce policie a státního zastupitelství, to je absurdní,“ odmítl Faltýnek, že by zákonodárci ANO připojili pod žádost své podpisy. „To je absurdita úplná,“ zopakoval.

Na stejné straně stojí i předseda bezpečnostního výboru Radek Koten (SPD), který věří nezávislosti policie. „Proto máme moc výkonnou oddělenou od moci zákonodárné. Pokud začne bezpečnostní výbor vyšetřovat právní kauzy, tak je to špatně. To si musí ověřit hlavně policie České republiky,“ míní. 

Kauza únosu Babiše ml.

Šéf ČSSD se současně nechal slyšet, že aktuálně nevidí důvod, proč by měl hlasovat pro pád současné vlády Andreje Babiše. Podle něj je to dáno tím, že opozice nemá pro takový případ plán B, a také touhou SPD nehradit sociální demokracii v koalici. Hlasování o nedůvěře vyvolávají opoziční strany kvůli novým zjištěním v kauze Čapí hnízdo, které přinesla reportáž serveru Seznam Zprávy. 

Premiérův syn Andrej Babiš mladší řekl Seznamu, že ho spolupracovníci jeho otce drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském poloostrovu Krym, anektovaném Ruskem. Premiér médiím řekl, že jeho syn na Krymu byl, ale nebyl nikým unesen. Uvedl také, že jeho dospělý syn i dospělá dcera jsou psychicky nemocní. Babiš mladší v reakci na to obvinil svého otce ze lži. Babišův syn také serveru Seznam Zprávy sdělil, že k farmě Čapí hnízdo podepisoval nějaké dokumenty, ale prý nevěděl, co podepisuje.

Premiér proto 17. listopadu časně ráno odcestoval za synem do Švýcarska, kde Babiš junior žije se svou matkou, „aby mu pomohl“. Přibližně ve stejnou dobu přestal Babišův syn komunikovat s autory reportáže.

Čtěte také: Hamáček naznačil, že ČSSD Babišovu vládu podrží. Kvůli SPD i absenci „plánu B“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,