Zaorálek a Okamura chtějí zastavit vývoz zbraní do Saúdské Arábie. Ministr Petříček se diskuzi nebrání

Saúdská arábie

Zaorálek a Okamura chtějí zastavit vývoz zbraní do Saúdské Arábie. Ministr Petříček se diskuzi nebráníNOVÉ
Jednání Poslanecké sněmovny Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

Domov

Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Tomio Okamura (SPD) požadují zastavení vývozu zbraní do Saúdské Arábie. Uvedli to v úterý na tiskových konferencích před jednáním Poslanecké sněmovny. Česko by mělo podle nich podpořit rozhodnutí německé vlády o zastavení zbrojního vývozu do království, dokud nebude vyjasněna vražda novináře Džamála Chášukdžího. Zaorálek i Okamura přednesli své návrhy ve sněmovně, jejich návrhy podporuje také ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

„My musíme požadovat, aby se přestaly dodávat zbraně do Saúdské Arábie, musí to být pozice České republiky, nejen Německa. Máme nástroje a jde o to, jestli jsme ochotni je použít. To, co se stalo, je hrozba civilizovanému světu,“ uvedl Zaorálek.

„Nejde jen o brutální vraždu, co se stala na území státu NATO,“ řekl bývalý ministr zahraničí a nynější šéf zahraničního výboru Sněmovny Zaorálek. Připomněl i případy tvrdých trestů pro novináře a blogery v Saúdské Arábii. Podle něj se jedná o historický okamžik, kdy se ukáže, jestli dovolíme, aby barbarství vládlo světu.

Záměr některých poslanců mluvit o chování Saúdské Arábie podpořil i ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Jsem rozhodně pro. sněmovna by měla o porušování lidských práv diskutovat pravidelně,“ napsal ministr na Twitteru.

Zaorálek se kriticky vyjádřil k dosavadnímu postoji EU k případu zavražděného novináře. „Velmi dlouho jsme vyhlíželi stanovisko EU k zavraždění Džamála Chášukdžího. Výsledek mě vůbec neuspokojuje. Požadavek důkladného a transparentního vyšetřování je pouhým sněním. Nic takového, co by se podobalo nestrannému vyšetřování, se přece nekoná a víme, že ani konat nebude. Příslušný tým vytvořený Muhammadem bin Salmánem je výsměchem, stejně jako pokus tvrdit, že těch 15 agentů bylo pouhými turisty, zřejmě jako Rusové v Salisbury. Stačí si přečíst formulace, které dosud ze saúdské strany zazněly,“ napsal Zaorálek v pondělí na svém facebookovém účtu.

Podle Okamury by se Česko mělo připojit k iniciativě německé vlády, která zastavuje dodávky zbraní saúdskoarabskému království. „Chceme prosadit tuto výzvu naší vládě, aby iniciovala uvalení sankcí na Saudskou Arábii. To nejen pro jednotlivý zločin saudskoarabské vlády, ale z důvodu dlouhodobé podpory terorismu, pro státem dlouhodobě organizované a prokázané případy mučení, pro bestiální případy vraždění, pro nedodržování lidských práv,“ řekl Okamura.

Případné zastavení vývozu zbraní a vojenského materiálu z Česka do Saúdské Arábie by podle prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka mělo dopad na český export do této země. Saúdská Arábie se podílí pěti procenty na celkovém exportu českého vojenského materiálu, jde hlavně o vojenské automobily Tatra.

„Jestliže dojde k zákazu těchto vývozů (do Saúdské Arábie) tak se to promítne především na odvetných krocích. Saudská Arábie přestane brát i civilní výrobu z ČR. To samozřejmě poškodí export ostatního zboží,“ vedl Hynek. Za letošních osm měsíců klesl český vývoz do Saudské Arábie o téměř čtvrtinu na sedm miliard korun.

Podle údajů ministerstva průmyslu činil v loňském roce vývoz vojenského materiálu z Česka do Saúdské Arábie asi 28,3 milionu eur (zhruba 732,3 milionu Kč). Meziroční nárůst byl přibližně dvojnásobný.

Čtěte také: Německý muslim zběhl k Islámskému státu. Nyní se chce vrátit zpět do Stuttgartu