Klaus kritizuje ministra Arenbergera: Vrchol arogance a papalášství

KRITIKA VLÁDY

Klaus kritizuje ministra Arenbergera: Vrchol arogance a papalášství
Václav Klaus Foto: Jan Zatorsky
Domov

Echo24

Bývalý prezident Václav Klaus se ostře pustil do vlády a nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO). Jeho výrok o omezení shromažďování lidí označil Klaus v rozhovoru pro Novinky za „vrchol arogance a papalášství“.

„O dosavadních opatřeních vlády jsem si nemyslel nic dobrého a říkal jsem to vždy nahlas. Teď, kdy jsme čekali pozitivní změnu, kdy jsme předpokládali, že vláda ví, že už je akutní fáze epidemie covidu víceméně za námi, kdy jsme si mysleli, že jsou fanatičtí vyhlašovatelé koronavirových děsivých scénářů už postaveni na vedlejší kolej, jsme dostali nového ministra, který se uvedl zcela absurdním zpřísněním shromažďováním lidí. To má očekávání zcela rozbilo,“ kritizuje Klaus Arenbergera.

Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný měl původně v plánu povolit setkávání až 20 lidí venku a deseti uvnitř. Současný ministr zdravotnictví Petr Arenberger však tento krok zrušil. Důvodem jsou podle něj obavy epidemiologů, aby větší rozvolnění nezvrátilo křehký pozitivní trend vývoje epidemie. Vláda musí každé opatření vydané podle nového pandemického zákona potvrdit do 48 hodin od jeho vyhlášení ministerstvem. Psali jsme o tom zde.

„Právníci samozřejmě připomínají, že právo se shromažďovat „lze omezit zákonem“, ale opatření ministerstva zdravotnictví není zákon. Je pouze přijato „na základě zákona“. Myšlenka, že vláda ví, že je to špatně a že „bude čekat, až to shodí soud“, což je výrok nového pana ministra, je téměř neuvěřitelná. Je to vrchol arogance a papalášství. Zapomíná se, že jde o zásah do životů milionů lidí,“ říká Klaus.