STAN, TOP 09 a lidovci chtějí v metropoli kandidovat společně

STAN, TOP 09 a lidovci chtějí v metropoli kandidovat společněNOVÉ
Jiří Pospíšil a Hana Marvanová na snímku, kterým TOP 09 a STAN propaguje jejich kandidaturu Foto:

Foto: STAN

Domov

společná kandidatura

Volební koalice TOP 09 a STAN přibere na svoji kandidátku do podzimních komunálních voleb v Praze kandidáty KDU-ČSL, LES a Demokratů Jana Kasla. Dnes o tom informovali zástupci stran a rozhodl o tom krajský sněm TOP 09. Čtvrté místo na kandidátce získá za lidovce současný pražský radní Jan Wolf. Lídrem bude předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Výbor to schválil významným podílem hlasů,“ sdělil ČTK po večerním hlasování krajského výboru TOP 09 Pospíšil. Šlo podle něj o poslední oficiální krok k tomu, aby byla spolupráce schválena. Odpoledne vyjednávání za STAN potvrdil předseda hnutí Petr Gazdík a za lidovce místopředseda strany Jan Bartošek.

„Myslím si, že ten projekt tím pádem naplňuje heslo Spojenectví pro Prahu, protože tam budou zástupci dalších demokratických stran, a naším cílem je, aby demokratické hlasy nepropadly. A hlavně máme shodu na programu, který jsme dali jako TOP 09 a STAN dohromady,“ uvedl Pospíšil.

„Pevně věříme, že přizvání těchto osobností na naši kandidátku projekt významně posílí a volič tuto dohodu o vzájemné spolupráci mezi středopravicovými proevropskými stranami ocení,“ komentoval dohodu předseda pražské STAN Petr Hlubuček.

O možné spolupráci a společné kandidátce neúspěšně jednali také zástupci KDU-ČSL, TOP 09 a STAN v Brně. „Oblastní sdružení Brno-město hnutí Starostů a nezávislých dnes projednávalo nabídku TOP 09 na společnou kandidátku, ale potvrdili jsme si původní myšlenku, že půjdeme do voleb samostatně,“ řekl ČTK brněnský předseda STAN Radek Vondra. Krajská předsedkyně STAN a poslankyně Jana Krutáková ČTK řekla, že hnutí už dříve rozhodlo, že nebude spolupracovat ani s lidovci. Podle Vondry však od nich žádná konkrétní nabídka na stole nebyla.

Komunální volby se uskuteční 5. a 6. října. V čele hlavního města stála po čtyři roky primátorka z ANO Adriana Krnáčová, která už znovu nekandiduje.

TOP 09, STAN a lidovci budou společné kandidátky sestavovat i v jednotlivých městských částech. Někde ji vytvoří dvě strany. Třeba v Praze 6 půjdou do voleb společně KDU-ČSL a TOP 09.

 

Čtěte také: Do Prahy se sjedou světoví experti na problematiku městských dat

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články