1 důsledky Brexitu

Brexit již nelze zvrátit, není však důvod k obavám, prohlásil Johnson

NOVÉ

Témata: , ,

Odchod Británie z Evropské unie není důvodem k obavám, ale k naději. Řekl to dnes britský ministr zahraničí Boris Johnson. Prohlásil to v projevu o takzvaném brexitu, ve kterém se snažil uklidnit ty obyvatele Británie, kterým se plánovaný rozchod s evropským blokem nelíbí. Brexit přitom označil za „velký liberální projekt“, který může „časem sjednotit tuto zemi“.

„Brexit nemusí být nacionalistický, ale může být internacionalistický… nemusí být hospodářskou hrozbou, ale hospodářskou příležitostí,“ řekl Johnson, podle kterého se bude Británii ekonomicky dařit poté, co se po brexitu stane „liberální a globální“.

Dnešní Johnsonova řeč je první z řady projevů ministrů, kterými chce vláda premiérky Theresy Mayové prokázat připravenost na brexit, a uklidnit tak britskou veřejnost. Odchod Spojeného království z Evropské unie je naplánován na 29. března příštího roku.

Příznivce odchodu Británie z evropského bloku, ke kterým sám patří, ministr Johnson vyzval, aby nevyjadřovali nad brexitem „škodolibou radost“ a brali ohled na to, že značná část Britů si odchod z EU v referendu nepřála. Všechny obyvatele své země vyzval, aby „se sjednotili ve prospěch toho, čemu všichni věří“. Tím je podle něj „sebejisté“ Spojené království. Brexit neznamená nepřátelství vůči zbytku Evropy, dodal Johnson. „Není to nějaké velké znamení V nad doverskými útesy,“ řekl s odkazem na první písmeno slova victory, tedy vítězství.

Výsledky předloňského referenda o brexitu nelze podle Johnsona už zvrátit. Kdyby se uskutečnilo druhé lidové hlasování o členství v EU, jak někteří požadují, vyvolalo by to podle něj jen nové politické spory a tím, kdo by byl na straně poražených, by byla Británie. Druhé referendum by bylo „katastrofálním omylem, který by vedl k permanentnímu a nesmazatelnému pocitu zrady“, dodal ministr.

Aktuální jednání o podmínkách odchodu Spojeného království z EU označil šéf britské diplomacie za dobrá. Podle něj dává smysl, aby si Británie v určitých oblastech udržela společné standardy s evropskou sedmadvacítkou. Ovšem volba, o které oblasti půjde, musí být na Britech.

Po brexitu podle něj nemůže být Londýn vázán pravidly EU. Brusel přitom navrhuje, aby v přechodném období, které by mohlo trvat až do konce roku 2020, platila v Británii nadále unijní pravidla, a to i nově přijatá. Na jejich podobu by ovšem Londýn neměl již žádný vliv. Podle zastánců brexitu by se z Británie stal „vazalský stát“ EU.

Odpůrce brexitu Johnsonův projev příliš nepřesvědčil. Poslanec Labouristické strany Chuka Umunna ministrovu řeč označil za „cvičení v pokrytectví“. Liberálnědemokratický zákonodárce Tom Brake řekl, že Johnsonova verze brexitu by Británii připravila o pracovní místa, neboť by znamenala přísnější obchodní podmínky „s naším největším exportním trhem“.

Čtěte také: Občané EU nebudou mít v Británii stejná práva jako před brexitem

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.