Útočníci v mešitách postříleli padesátku lidí. Jeden si střelbu nahrál

temný den nového Zélandu

Útočníci v mešitách postříleli padesátku lidí. Jeden si střelbu nahrálAKTUALIZOVÁNO
Útočník si celý útok nahrál, na snímku je vidět těsně před vstupem do mešity s vytaženou zbraní. Foto:

Zdroj: Printscreen z videa

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Nejméně 49 lidí v pátek zahynulo při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch. Zdravotníci sdělili, že dalších 48 lidí utrpělo zranění, někteří jsou v kritickém stavu. Podle českého ministerstva zahraničí nejsou mezi oběťmi čeští občané. Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová uvedla, že šlo o dobře plánovaný teroristický čin.

 

Po útoku byli zadrženi čtyři podezřelí, z nichž jeden byl obviněn z vraždy a má v sobotu stanout před soudem. Ardernová na tiskové konferenci potvrdila informace, že hlavní podezřelý je Australan. Cestoval podle ní po světě a na Nový Zéland, kde neměl trvalý pobyt, "cestoval sporadicky a zůstával po různě dlouhou dobu". Premiérka dodala, že nebyl na seznamu sledovaných osob ani na Novém Zélandu, ani v Austrálii.

Australský premiér Scott Morrison potvrdil, že jedním ze zadržených je občan Austrálie. Označil ho za "pravicového extremistu a násilnického teroristu". Podle médií se jmenuje Brenton Tarrant a pochází z města Grafton ve státě Nový Jižní Wales.

Střelec svůj čin v přímém přenosu vysílal na internetu. Záznam byl později smazán a sociální sítě další odkazy odstraňují, i tak ale britský ministr vnitra Sajid Javid provozovatele komunitních portálů vyzval k důslednějšímu tažení proti nenávistným příspěvkům.

 

Útočník předem zveřejnil prohlášení, v němž uvedl, že ho k činu přivedly protiimigrační motivy a že k myšlenkám na odplatu dospěl během cesty po Evropě, kde ho rozhněvali migranti. Za svůj hlavní zdroj inspirace označil norského ultrapravicového atentátníka Anderse Breivika, který v roce 2011 v norské metropoli Oslo a v okolí zabil 77 lidí.

Tarrant zřejmě obdivoval i balkánské nacionalisty a válečníky, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Jejich jména měl na výzbroji, kterou při vraždění použil.

Útočník si celý útok nahrál, na snímku je vidět těsně před vstupem do mešity s vytaženou zbraní.
Útočník si celý útok nahrál, na snímku je vidět těsně před vstupem do mešity s vytaženou zbraní. Foto:

Zdroj: Printscreen z videa

Další tři podezřelí byli v době zatčení rovněž ozbrojeni, u jednoho z nich už ale policie uvedla, že pravděpodobně nemá se střelbou nic společného. U dalších dvou policie vyšetřuje, zda se na útoku nepodíleli.

Po jiných podezřelých policie nepátrá, nebezpečí ale ještě nepominulo, řekl novozélandský policejní komisař Mike Bush na tiskové konferenci. Novozélandské úřady nařídily, aby mešity v zemi byly uzavřeny, a zvýšily stupeň bezpečnostní hrozby v zemi z "nízkého" na "vysoký". Uzavřeny jsou také synagogy, které znovu otevřou v neděli.

Terčem útoku se staly mešity Al Noor a Linwood v centru téměř čtyřsettisícového města Christchurch, které má početnou islámskou komunitu. V mešitě Al Noor zemřelo podle komisaře Bushe 41 lidí a v mešitě Linwood sedm osob. Další člověk podlehl zraněním v nemocnici, dodal Bush.

Britské a francouzské bezpečnostní složky oznámily, že v reakci na střelbu na Novém Zélandu posílí hlídky u mešit ve svých zemích. Útok odsoudili vůdci řady západních zemí. Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že oběti byly zavražděny z rasové nenávisti a že je činem hluboce otřesena. Bílý dům útok označil za krutý nenávistný čin a prezident Donald Trump ujistil, že Spojené státy stojí při Novém Zélandu. Papež František řekl, že nesmyslné násilí ho zarmoutilo.

Násilí odsoudili i český prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš a šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Soustrast obětem vyjádřili čelní představitelé Evropské unie, včetně šéfa Evropské rady Donalda Tuska a předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, britská premiérka Theresa Mayová nebo francouzský prezident Emmanuel Macron.

Představitelé muslimských zemí zdůraznili, že útok je zvlášť odporný, jelikož byl spáchán v době pátečních modliteb. Někteří činitelé jako pákistánský premiér Imran Chán či turecký prezident Reccep Tayip Erdogan přitom vyjádřili přesvědčení, že za atentáty je rostoucí islamofobie.

Při útoku zahynuli mimo jiné tři Bangladéšané a pět dalších bylo zraněno, média zmiňují jako oběti i Jordánce, Somálce a Syřany. Oběťmi střelby jsou podle novozélandské premiérky mimo jiné občané Pákistánu, Turecka, Saúdské Arábie, Indonésie a Malajsie.

Novozélandská premiérka řekla, že po střelbě bude muset země změnit své zákony o zbraních. Hlavní podezřelý podle ní legálně držel pět střelných zbraní, které použil při útoku v mešitách.

Čtěte také: Lidé nám umírali před očima, říkají svědci střelby v mešitě

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články