1 Čtvrteční protest taxikářů

Policie se chystá na taxikáře. Největší protest zablokuje dopravu

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , , ,

Hlavní město je poznamenáno velkým množstvím uzavírek a omezení v dopravě. Ve čtvrtek situaci zhorší patrně dosud největší demonstrace taxikářů, kteří plánují protestovat pomalou jízdou v ulicích Prahy proti alternativním druhům taxislužeb. I když Sdružení českých taxikářů (SČT) odmítlo opakovat cestu na pražské letiště, dá se očekávat, že protest přinese řadu dopravních komplikací, zejména na magistrále nebo na příjezdových cestách do centra. V současné chvíli je na místě setkání na Strahově nahlášeno dva až tři tisíce účastníků. Policie se na protest chystá a připravuje se na všechny možné varianty protestu.

Čtvrteční demonstrace tak jistě několikanásobně překoná poslední protest řidičů taxi, který se odehrál v říjnu loňského roku. Taxikáři při demonstrativní jízdě blokovali tři hodiny provoz pomalou jízdou v okolí ruzyňského letiště a kroužením okolo budovy magistrátu.

Podobnou variantu protestu potvrzuje i tiskový mluvčí SČT David Bednář. „Uvažujeme o tom. Letiště to tentokrát na 99 procent nebude. Ohledně těchto věcí nadále jednáme a řešíme je, záleží na tom, kolik se nás sejde. Finální rozhodnutí jsme nechali až na Strahov,“ řekl pro Echo24 Bednář. Podle místopředsedkyně zadavatele protestu Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT) Karolíny Venclové bude záviset také na emocích a adrenalinu ostatních protestujících.

Podle policie je prioritou zajištění bezpečnosti a plynulost silničního provozu. „Chceme zároveň upozornit všechny, kterých se čtvrteční protest může dotknout, aby své plány a cesty těmto předem známým faktům přizpůsobili a případně v maximální možné míře pro přepravu v metropoli využívali prostředky MHD, zejména metro,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk v prohlášení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Nějaká pomalá jízda určitě proběhne. Jestli se ulice zablokují, to nedokážu v této chvíli odhadnout. Pokud by došlo k nějaké blokaci, kterou bychom chtěli či nechtěli, tak je potřeba podotknout, že v žádném případě nebudeme blokovat průjezd záchranným složkám. To nepřipadá v úvahu,“ řekla pro Echo24 Venclová. To potvrzuje i mluvčí SČT Bednář, podle kterého by blokování dopravy nebylo úmyslem.

V oznámení veřejných shromáždění na internetových stránkách pražského magistrátu je nahlášen počet dvou až tří tisícovek účastníků. Při minulém protestu však stačilo pár stovek automobilů k tomu, aby totálně ochromily pražskou dopravu. V té době také nebylo hlavní město poznamenáno množstvím uzavírek a omezení. Mluvčí policie Tomáš Hulan však nechtěl na dotazy serveru Echo24 reagovat, protože koordinační porada bezpečnostních složek se sejde až v průběhu dnešního dne.

Místopředsedkyně AKT počítá s největší účastí ze všech protestů. „Kdybych očekávala okolo pěti set aut, tak to bude zklamání. Samozřejmě očekáváme účast daleko větší, i když se patnáct set aut na Strahov nevejde,“ řekla Venclová.

V lokalitě Strahova se budou taxikáři pohybovat zejména ulicemi Chodecká, Zátopkova, Nad Závěrkou a na přilehlých parkovacích plochách. Mluvčí magistrátu podle svých slov bližší informace o stávce nemá. Podle organizátorů je ale možné, že taxikáři budou na stejném místě a ve stejném rozsahu protestovat až do neděle, kdy mají nahlášené shromáždění.

Krnáčová odmítá stávku

Protest taxikářů se uskuteční i navzdory pondělnímu vystoupení primátorky Adriany Krnáčové na konferenci o taxislužbách. Na té měla vyzvat přítomné zástupce provozovatelů taxislužeb, digitálních platforem Uber, Liftago a Taxify, zástupce ministerstev dopravy a průmyslu a zástupce Prahy ke společnému dialogu. Zároveň ale vytkla přístup taxislužeb k řešení problému. „Vyžadovat řešení formou stávky je nepřípustné. Nevím, v jaké realitě ti lidé žijí, ale tím, že budou blokovat Prahu, se jejich pozice nevylepší a spíše to bude mít opačný efekt,“ řekla Krnáčová stávkujícím taxikářům.

S tím nesouhlasí místopředsedkyně AKT Karolína Venclová. „Kdybychom nemuseli přistoupit k tomuto kroku, tak bychom to neudělali. Nezbývá nám nic jiného, jsme jen obyčejní lidé a máme dojem, že tentokrát je nám skutečně ubližováno. Když zaženete zvíře do rohu, tak mu nezbude nic jiného, než začít kousat. A to se děje u nás, i když víme, že to není šťastná forma. Na druhou stranu, jak se domoci, aby nám někdo uvěřil, že se tady děje něco, co by se dít nemělo. A nebavíme se jenom o taxikařině ale můžeme se bavit o cestovním ruchu. Myslím, že Airbnb je naprosto totožný problém,“ řekla Venclová.

První místopředsedkyně strany a šéfka pražských zastupitelů ODS Alexandra Udženija vidí problém zejména u primátorky Krnáčové a ministra dopravy Dana Ťoka. Pokud nelicencovaní řidiči společnosti Uber porušují platné zákony, mají ministr i primátorka povinnost jednat. Ne se schovávat za nesmyslné veřejné výzvy, které nic nezmění. Podle představitelů hnutí ANO a ministerstva dopravy by potřebná úprava silničního zákona trvala dva roky. To je absurdní. Novelu zákona je možné připravit a schválit během šesti měsíců, jen na to musí být politická vůle. Tu ale politici z hnutí ANO evidentně nemají,“ řekla v prohlášení Udženija.

Po jednání byl ale optimistický šéf aplikace Taxify pro Českou republiku a Slovensko Roman Sysel. „V pondělí se sice nepodařilo dosáhnout dohody mezi platformami a klasickými taxispolečnostmi. Pevně ale doufáme, že najdeme společnou cestu, která umožní fungování moderních technologických platforem jako jsou Taxify a podobné aplikace v dnešním formátu, až do doby přijetí nového zákona. Nejdůležitější je z našeho pohledu zákazník a věříme, že zákon by měl chránit v první řadě jeho,“ řekl Sysel.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Taxikáři couvají. Odvolali středeční protest v Praze, chtějí jednat

Taxikáři blokovali cestu na letiště. Bojují tím proti Uberu

Z nového čísla Konec Babišova prvního sluhy. Jaroslav Faltýnek, nejcennější kůň ze stáje AB

Echo týdne: Karta, hromy blesky a holé ruce ● Kauza: Huawei, Huawei, Huawei ● Komentář: Brexit nekončí, Mayová však ano ● Recenze: Proč zešílela tetička

U transplantací se nepředbíhá S Pavlem Pafkem nejen o tom, jak najít dobrého lékaře
Rok ruských zbraní Sovětské kořeny Putinových „trumfových karet“

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.