1 KRIZE V RAKOUSKU

Právník, detektiv a falešná Ruska? Strache podá trestní oznámení na tři osoby

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Nyní už bývalý rakouský vicekancléř a šéf protiimigračních svobodných (FPÖ) Heinz-Christian Strache podá trestní oznámení na tři osoby v souvislosti s tajně pořízeným videem, které politika zastihlo při korupčním jednání. Totožnost trojice Strache neupřesnil, ale v posledních dnech se v médiích spekuluje, že vznik videa zosnovali vídeňský právník, mnichovský detektiv a žena, která se vydávala za neteř ruského oligarchy.

Na videu pořízeném v roce 2017 na španělském ostrově Ibiza Strache mimo jiné naznačuje údajné ruské investorce, že jí pomůže získat zakázky na výstavbu silnic, pokud ona pomůže k volebnímu úspěchu FPÖ. Skandál vedl k rozpadu rakouské vládní koalice lidovců (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze a svobodných a alpská republika nyní směřuje k předčasným volbám.

Strache v pátek, týden po zveřejnění videa v německých médiích, vydal prohlášení, v němž video označil za „nezákonně a tajně“ natočené. Strache podal trestní oznámení na tři neidentifikované osoby, které se podle něj podílely na vzniku videa a jeho předání německému týdeníku Der Spiegel a deníku Süddeutsche Zeitung.

Strache ve videoprohlášení nepopírá své výroky zachycené na videu a připouští, že se za své chování a výroky stydí. Zdůraznil však, že video, z něhož byla zveřejněna sedmiminutová sekvence, neodráží celý kontext sedmihodinové schůzky. Za absurdní pak označil zprávy, že v některých sekvencích je zachycen při užívání drog a při sexuálních aktech.

Strache znovu zopakoval, že se nedopustil ničeho ilegálního. Stal se však prý aktérem inscenovaného rozhovoru, v němž vyslovil „myšlenkové hry, které byly hloupé a zvlášť na politickém parketu zcela nepřijatelné“. Každý politik ale podle něj přemýšlí, jak uskutečnit politické cíle své strany, zesílit mediální popularitu a získat spojence v hospodářské sféře.

Zveřejnění videa před evropskými volbami Strache označil za cílený útok na vládu země, na její suverenitu a na právní stát.

Čtěte dále: Za skandálními schůzkami Stracheho stojí vídeňský právník, tvrdí bývalý politik Svobodných

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.