Právník, detektiv a falešná Ruska? Strache podá trestní oznámení na tři osoby

Právník, detektiv a falešná Ruska? Strache podá trestní oznámení na tři osobyNOVÉ
Nyní už bývalý rakouský vicekancléř a šéf protiimigračních svobodných (FPÖ) Heinz-Christian Strache Foto:

FOTO: shutterstock.com

Svět

KRIZE V RAKOUSKU

Echo24

Nyní už bývalý rakouský vicekancléř a šéf protiimigračních svobodných (FPÖ) Heinz-Christian Strache podá trestní oznámení na tři osoby v souvislosti s tajně pořízeným videem, které politika zastihlo při korupčním jednání. Totožnost trojice Strache neupřesnil, ale v posledních dnech se v médiích spekuluje, že vznik videa zosnovali vídeňský právník, mnichovský detektiv a žena, která se vydávala za neteř ruského oligarchy.

Na videu pořízeném v roce 2017 na španělském ostrově Ibiza Strache mimo jiné naznačuje údajné ruské investorce, že jí pomůže získat zakázky na výstavbu silnic, pokud ona pomůže k volebnímu úspěchu FPÖ. Skandál vedl k rozpadu rakouské vládní koalice lidovců (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze a svobodných a alpská republika nyní směřuje k předčasným volbám.

Strache v pátek, týden po zveřejnění videa v německých médiích, vydal prohlášení, v němž video označil za „nezákonně a tajně“ natočené. Strache podal trestní oznámení na tři neidentifikované osoby, které se podle něj podílely na vzniku videa a jeho předání německému týdeníku Der Spiegel a deníku Süddeutsche Zeitung.

Strache ve videoprohlášení nepopírá své výroky zachycené na videu a připouští, že se za své chování a výroky stydí. Zdůraznil však, že video, z něhož byla zveřejněna sedmiminutová sekvence, neodráží celý kontext sedmihodinové schůzky. Za absurdní pak označil zprávy, že v některých sekvencích je zachycen při užívání drog a při sexuálních aktech.

Strache znovu zopakoval, že se nedopustil ničeho ilegálního. Stal se však prý aktérem inscenovaného rozhovoru, v němž vyslovil „myšlenkové hry, které byly hloupé a zvlášť na politickém parketu zcela nepřijatelné“. Každý politik ale podle něj přemýšlí, jak uskutečnit politické cíle své strany, zesílit mediální popularitu a získat spojence v hospodářské sféře.

Zveřejnění videa před evropskými volbami Strache označil za cílený útok na vládu země, na její suverenitu a na právní stát.

Čtěte dále: Za skandálními schůzkami Stracheho stojí vídeňský právník, tvrdí bývalý politik Svobodných

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články