Británie stopla peníze syrským povstalcům. Končily u extrémistů

Británie stopla peníze syrským povstalcům. Končily u extrémistůNOVÉ
Válka v Sýrii Foto:

FOTO: Shutterstock

Svět

válka v sýrii

Britská vláda pozastavila program pomoci, která zřejmě končila v rukou extremistů v Sýrii. Upozornil na to publicistický pořad BBC Panorama. Organizace Adam Smith International (ASI), která program řídí, obvinění popírá.

Británie je jednou ze šesti zemí, které přispívají na podporu Svobodné syrské policie (FSP), která má zajišťovat pořádek v oblastech, kde je přítomna opozice – v provinciích Halab (Aleppo), Idlib a Dará. Jednotky FSP nemají mít zbraně a nesmějí spolupracovat s extremisty. Investigativní tým BBC ale zjistil, že tomu tak není.

Některé jednotky údajně spolupracují se soudy, které dávají souhlas k hromadným popravám. Jejich spolupráce se prokázala při ukamenování dvou žen. Tito policisté také údajně část platu předávají radikálním skupinám, jež působí na jejich území. Ukázalo se rovněž, že na výplatních listinách jsou i neexistující nebo mrtvé osoby.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson v dubnu oznámil, že Británie poskytne čtyři miliony liber (116 milionů Kč) do fondu, ze kterého jsou jednotky FSP placeny.

ASI trvá na tom, že policejní jednotky FSP jsou neozbrojené a zajišťují pořádek na územích obývaných miliony lidí. Obvinění vyplývající z pořadu BBC Panorama tato organizace rozhodně odmítá. „Využili jsme peníze daňových poplatníků k aktivitám určeným proti terorismu a k zajištění bezpečnosti Syřanů,“ sdělil její mluvčí. Podle něj jde o „vysoce náročný projekt prováděný v nebezpečném prostředí“. K výplatě policistů se využívá hotovost, neboť jiný způsob v dané oblasti možný není.

Tým BBC upozornil na případ policejní stanice v Idlíbu, kde mělo sloužit 57 policistů. Když tam ale lidé z ASI loni v září dorazili, nenašli ani jednoho. ASI tvrdí, že policisté na místě byli při další kontrole. Výplata mezd ale byla zastavena. ASI ví také jen o minimu případů, kdy na výplatních listinách zůstaly mrtvé osoby.

Oblasti, o nichž se v dokumentu hovoří, kontroluje povstalecká skupina Núr ad-Dína Zinkího, k níž údajně proudí část peněz vypláceným FSP. Skupina za to policejním stanicím zajišťuje bezpečnostní podporu. Policisté prý spolupracují se soudy, které podléhají extremistické skupině napojené na Al-Káidu. Existují případy odsouzení k smrti za homosexualitu. Podle ASI byla zastavena výplata mezd policejním stanicím, u nichž se prokázalo předávání peněz skupině Zinkího.

Vládní mluvčí řekl, že vláda posuzuje obvinění ze spolupráce policistů s teroristickými skupinami a z jejich podílu na porušování lidských práv „mimořádně vážně“ a že ministerstvo zahraničí program pozastavilo, dokud se obvinění nevyšetří.

Čtěte také: Musí do vězení. Soud zamítl dovolání Čecha, který se chtěl přidat k Islámskému státu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články