1 Nových hnutí je jako po dešti

Soukup, Štětina, Telička. Zakládat hnutí je „in“. Sólistům se do politických stran nechce

Nové

Témata: , , ,

Založit politické hnutí je podle všeho atraktivnější než uvést novou politickou stranu. Vyplývá to z pohledu na českou politickou scénu, která se v posledním měsíci rozrostla o tři nová hnutí, čtvrté se rodí. Zakládají je buď politici, kteří zběhli ze zavedené politické strany, nebo jména známá z jiných oblastí. Mezi politickou stranou a politickým hnutím ale z hlediska jejich povinností, práv a způsobu vzniku není žádný rozdíl. Hnutí místo strany tak zřejmě volí hlavně sólisté, jeden po sobě hnutí dokonce i pojmenoval.

Z hlediska práva se totiž politická strana od politického hnutí absolutně neliší. Například pro svůj vznik potřebuje strana i hnutí tisíc podpisů.

„Zákonná úprava postavení politických stran i hnutí je zcela totožná, a jde tak z právního hlediska pouze o dvě varianty označení pro jediný typ subjektu. Jejich povinnosti ve vztahu k Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí jsou také stejné,“ uvedla pro Echo24 za ministerstvo vnitra, které strany a hnutí eviduje, Hana Malá.

Na konci ledna oznámili vznik nového hnutí europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek (v roce 2014 zvoleni za ANO), jmenovat se bude Hlas. Hnutí Hlas má být podle Teličky středový subjekt, který bude prosazovat moderní ekonomiku a usilovat o zmenšování rozdílů ve společnosti. Telička přitom nemá pocit, že by v této části politického spektra byla příliš velká konkurence a že by jeho hnutí dále štěpilo proevropské síly v Česku.

Krátce předtím oznámil podnikatel a moderátor Jaromír Soukup vznik hnutí List Jaromíra Soukupa. Po sérii pořadů ve své TV Barrandov tak po sobě Soukup pojmenoval další subjekt. Hnutí se podle Soukupa bude ucházet o zájem voličů, neupřesnil ale zda již v letošních květnových volbách do europarlamentu.

A na začátku ledna přišel s informací o svém hnutí europoslanec zvolený za TOP 09 Jaromír Štětina. Jmenuje se Evropa společně. „Letos už nechci kvůli novému vedení TOP 09 kandidovat za tuto politickou stranu, byť s ní nadále sympatizuji. Rozhodl jsem se založit nové hnutí Evropa společně, které bude výrazně prosazovat myšlenku evropanství,“ uvedl Štětina.

Všechna nová hnutí si zřejmě věří do evropských voleb, angažovat se budou ale i v české národní politice. Uskupení pro eurovolby připravuje také advokátka Klára Samková, detaily zatím nejsou známé.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Želízko do voleb. Štětina oznámil, že už má dost podpisů pro vznik svého hnutí Evropa společně

Příběh svobody

99 Kč

Přinášíme speciál k 30 letům svobody

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.