Týdeník Echo: Britský antisemitismus, nerovnost v Česku a slepice v klecích
Týdeník Echo
Tři slova na obálce nového čísla Týdeníku Echo (ŽIDÉ JAKO TERČ) odkazují k rozhovoru Ondřeje Šmigola s americko-izraelským spisovatelem Tuviou Tenenbomem, jenž je šokován silou současného britského antisemitismu. Bezpečnostní zprávu pro americkou armádu komentuje Václav Cílek v eseji Válka a klima, o společenské nerovnosti v ČR uvažuje Lenka Zlámalová, kniha pro děti Jmenuji se Orel přiměla Petra Holuba k pohledu na praktiky v českém drůbežářství.
„Všichni v Irsku se shodnou na jedné věci: nemají rádi Izrael a v podstatě nemají rádi Židy,“ říká spisovatel Tuvia Tenenbom. „A já si říkám: Cože? Přejedu do Severního Irska, porozhlédnu se a všude vidím palestinské vlajky. Kde to jsme? V Gaze? Tak jdu a ptám se lidí a ti mi říkají, že Hitler nezabil dostatek Židů, jediná chyba, kterou udělal, byla ta, že nezabil všechny Židy. Tak se ptám, kolik jich tu mají. A oni říkají, že žádné, všech se zbavili. Co to má sakra znamenat? Přejedu do Skotska a tam je to to samé. Všude palestinské vlajky. Poté přejedu do Anglie a lidé mi říkají, že ve světě je jeden velký problém a ten problém je Palestina. Jediná krize, o kterou se zajímají, je Palestina. Ptám se na Čečensko, Ukrajinu, Turecko, Sýrii, Jemen, Severní Koreu, nic z toho je nezajímá. Myslím si, zbláznili jste se? Odkdy je konflikt Izrael–Palestina nejdůležitější? Ale pro ně to tak je. Jsou posedlí.“
Česko, rovnostářská oáza Evropy. To je název článku Lenky Zlámalové, jehož podtitulek upřesňuje: Od nástupu Andreje Babiše se nerovnost ještě zmenšila. Na úkor střední třídy. „Dalším měřítkem, které ukazuje, že jsme velmi rovnostářskou společností,“ říká autorka, „je počet lidí žijících v ohrožení chudobou a sociálním vyloučením. Za ty považuje Evropská unie podle srovnání statistického úřadu Eurostat lidi žijící v domácnostech, které mají po započtení všech daní a sociálních dávek příjem nižší než 60 procent průměrného příjmu v zemi. U nás jich je 12,2 procenta. Nejméně z celé Evropské unie.“
O slepici, která unikla osudu, to není název pohádky, nýbrž analýzy Petra Holuba. Čteme v ní například toto: „Koncem minulého roku bylo v klecích 83 procent českých slepic, pokud se do statistiky nepočítají ty, které si chovají venkovské domácnosti. Podle Eurostatu to je ještě horší na Maltě, Litvě, v Portugalsku, Lotyšsku a Polsku. Výjimečnost je v něčem jiném. Vedle Malty je Česko jedinou zemí, kde se podíl klecových slepic v období 2011 až 2018 zvýšil. Evropské dotace, které podle platných předpisů slouží k tomu, aby se domácím zvířatům žilo lépe, využili velcí zemědělci k tomu, že omezili svobodu slepic v dosud nebývalé míře.“