VIDEO: Přejdu ulici a najdu ti práci, řekl prezident Macron nezaměstnanému

VIDEO: Přejdu ulici a najdu ti práci, řekl prezident Macron nezaměstnanémuNOVÉ
Francouzský prezident Emmanuel Macron Foto:

FOTO: Shutterstock.com

Svět

NEZAMĚSTNANOST

zd Echo24

Ve Francii se rozpoutala debata poté, co kamery zachytily prezidenta Emmanuela Macrona v rozhovoru s pětadvacetiletým nezaměstnaným zahradníkem. Ten si prezidentovi stěžoval, že přes veškerou snahu nemůže najít žádnou práci. Podle Macrona je však práce téměř na každém rohu. O situaci informovala francouzská i zahraniční média.

Mladík se od prezidenta dočkal možná přímočařejší odpovědi, než čekal. „Stačí mi přejít ulici a najdu ti práci,“ řekl mu prezident s tím, že mu všichni zaměstnavatelé říkají, že zoufale hledají lidi. Nemá tak podle něj trvat na práci ve svém oboru. „Pokud jsi připravený a motivovaný k práci, v hotelech, kavárnách, na stavbách, všude mi lidé říkají, že hledají zaměstnance,“ dodal Macron.

Nezaměstnaný mladík však trval na tom, že se snaží, ale zaměstnavatelé nereagují. „Rozesílám všude životopisy i motivační dopisy, ale nikam to nevede,“ cituje mladíka deník Le Figaro.

Video rozhovoru, které pořídila stanice franceinfo, vyvolalo nejen na sociálních sítích diskuse. Řada lidí Macrona, kterému kritici přezdívají „prezident bohatých“, obviňovala z nedostatku sociálního cítění.

Komunistický politik Ian Brossat v rozhovoru se stanicí BFMTV řekl, že prezident se snažil u mladého muže vyvolat pocity viny. Macrona naopak podpořil předseda jeho strany Republika v pohybu (REM) Christophe Castaner. „Dáváte přednost prázdným frázím?“ zeptal se ve vysílání stanice RTL. „Já dávám přednost prezidentovi, který říká pravdu,“ dodal.

V červenci činila nezaměstnanost ve Francii 9,2 procenta. Průměr Evropské unie byl ve stejné době 6,8 procenta.


Čtěte dále: Francie zadržela vegany, útočili na řeznictví a McDonald’s

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články