1 Ženská práva v Arábii

Soudy v Saúdské Arábii musejí ženám napsat SMS o rozvodu

, NOVÉ

Témata: ,

Úřady v Saúdské Arábii od neděle musí zajistit, že ženy nebudou rozvedeny, aniž by o tom věděly. O ukončení manželství je tak nově soudy musí informovat prostřednictvím zprávy SMS. Napsal o tom zpravodajský server BBC.

Právničky v nábožensky ultrakonzervativním království tvrdí, že nové opatření pomůže zabránit takzvaným tajným rozvodům, kdy se muž rozvede a manželce o tom neřekne, a pomůže ženám vymáhat alimenty.

„Nové opatření zajistí, že ženy budou mít právo (na alimenty), když budou rozvedeny,“ řekla v rozhovoru s agenturou Bloomberg právnička Nisrín Ghamdíová. „Rovněž to zajistí, že jakékoliv zplnomocnění z období před rozvodem nebude zneužito,“ doplnila.

Mnoho Saúdských Arabek se odvolalo poté, co byly rozvedeny, aniž by o tom věděly, řekla v rozhovoru pro místní noviny právnička Samía Hindíová.

Nové opatření je označováno za součást ekonomických a společenských reforem prosazovaných saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem.

Od loňského roku mohou ženy v Saúdské Arábii řídit, stále však podléhají systému opatrovnictví, který je kombinací zvyklostí a zákonů a po ženách požaduje, aby k některým základním rozhodnutím měly svolení muže – otce, bratra či manžela. Bez souhlasu muže Saúdské Arabky například nesmějí zažádat o cestovní pas, cestovat do zahraničí, vdát se, založit si bankovní účet, opustit vězení, začít podnikat či podstoupit plánovaný chirurgický zákrok.

Čtěte také: Netflix v Saúdské Arábii cenzuroval svůj program. Vražda novináře se u Saudů kritizovat nesmí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.