Soudy v Saúdské Arábii musejí ženám napsat SMS o rozvodu

Soudy v Saúdské Arábii musejí ženám napsat SMS o rozvoduNOVÉ
Rozvod v Saúdské Arábii Foto:

ilustrační foto: Shutterstock

Svět

Ženská práva v Arábii

Echo24

Úřady v Saúdské Arábii od neděle musí zajistit, že ženy nebudou rozvedeny, aniž by o tom věděly. O ukončení manželství je tak nově soudy musí informovat prostřednictvím zprávy SMS. Napsal o tom zpravodajský server BBC.

Právničky v nábožensky ultrakonzervativním království tvrdí, že nové opatření pomůže zabránit takzvaným tajným rozvodům, kdy se muž rozvede a manželce o tom neřekne, a pomůže ženám vymáhat alimenty.

„Nové opatření zajistí, že ženy budou mít právo (na alimenty), když budou rozvedeny,“ řekla v rozhovoru s agenturou Bloomberg právnička Nisrín Ghamdíová. „Rovněž to zajistí, že jakékoliv zplnomocnění z období před rozvodem nebude zneužito,“ doplnila.

Mnoho Saúdských Arabek se odvolalo poté, co byly rozvedeny, aniž by o tom věděly, řekla v rozhovoru pro místní noviny právnička Samía Hindíová.

Nové opatření je označováno za součást ekonomických a společenských reforem prosazovaných saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem.

Od loňského roku mohou ženy v Saúdské Arábii řídit, stále však podléhají systému opatrovnictví, který je kombinací zvyklostí a zákonů a po ženách požaduje, aby k některým základním rozhodnutím měly svolení muže – otce, bratra či manžela. Bez souhlasu muže Saúdské Arabky například nesmějí zažádat o cestovní pas, cestovat do zahraničí, vdát se, založit si bankovní účet, opustit vězení, začít podnikat či podstoupit plánovaný chirurgický zákrok.

Čtěte také: Netflix v Saúdské Arábii cenzuroval svůj program. Vražda novináře se u Saudů kritizovat nesmí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články