V Německu CDU/CSU a SPD chtějí změny v uprchlické nebo rodinné politice
NOVÁ VLÁDA V NĚMECKU
Vyjednávači konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) dosáhli podle agentury DPA i dalších médií po celonočním jednání průlomu v sondovacích rozhovorech o nové německé vládě. Pokračování dosavadní velké koalice se tak zase o krok přiblížilo.
O tom, že to bude těžký den, už ve čtvrtek ráno při příchodu na jednání hovořila kancléřka Angela Merkelová (CDU). Ani ona ale zřejmě nepočítala s tím, že maratonské vyjednávání potrvá celých dalších 24 hodin. Rozhovory, které měly původně skončit už ve čtvrtek večer, zkomplikovaly zejména spory v uprchlické a daňové politice.
Nakonec se strany podle německých médií dohodly na tom, že se nezvýší daně pro bohaté, jak požadovala SPD. V oblasti migrační politiky kompromis počítá s tím, že bude i nadále omezeno slučování rodin běženců, kteří nemají status uprchlíka. Měsíčně by jejich příbuzných nemělo přicházet víc než 1000. Celkový počet příchozích běženců by ročně neměl překročit 180.000 až 220.000, vyplývá také z 28stránkového dokumentu vyjednávačů.
Sociální demokraté původně chtěli slučování rodin běženců s takzvanou doplňkovou ochranou, které je od března 2016 pozastavené, znovu povolit bez omezení, CDU a zejména CSU byly ale proti. Nakonec vyjednávači našli kompromis, o kterém by mělo být možné přesvědčit i další straníky.
Pokud jde o vnitřní bezpečnost, počítají strany s navýšením počtu policistů na celostátní i zemské úrovni o 15.000. Chtějí také najít způsoby, jak pomoci často přetíženým soudům.
Šéfové CDU, CSU a SPD potvrdili dohodu, k níž došli vyjednávači v rámci sondovacích rozhovorů o nové německé vládě. Kancléřka Angela Merkelová (CDU) i předsedové CSU a SPD Horst Seehofer a Martin Schulz svým stranám doporučí zahájení koaličních rozhovorů.
Největší problém přesvědčit o nich stranické kolegy bude mít zřejmě šéf SPD Schulz. Řada sociálních demokratů, kteří v zářijových parlamentních volbách dopadli nejhůře od druhé světové války, je totiž k obnovení velké koalice nadále velmi skeptická a raději by stranu směřovala do opozice. Schulz proto na příští týden chystá cesty po regionech, kde chce spolustraníky přesvědčovat o tom, aby na sjezdu 21. ledna hlasovali pro zahájení koaličních rozhovorů.
I když budou sociální demokraté nakonec pro, nepočítají ani optimisté s tím, že by nová vláda vznikla dříve než v březnu. Už nyní přitom politici překonali všechny rekordy. Sestavit po volbách vládu ještě ve spolkové republice nikdy netrvalo tak dlouho jako nyní. Koaliční vyjednávání trvají už dva a půl měsíce.