Čeští skauti jedou na jamboree do USA, monstrakci pro 50 tisíc lidí

Světový skauting

Čeští skauti jedou na jamboree do USA, monstrakci pro 50 tisíc lidíNOVÉ
Domov

ošm Echo24

Zhruba pět set lidí z Česka se zúčastní v létě Světového skautského jamboree, které proběhne od 22. července do 2. srpna ve Spojených státech. Česká delegace tak svým počtem překoná i rekordní výpravu na „jamboree míru“ v roce 1947 ve Francii, která byla pod vlivem euforie z konce války. Přidají se tak k dalším 50 tisícům skautů ze 133 zemí světa.

Světové jamboree, čili skautské setkání, se koná jednou za čtyři roky. Američané své pořadatelství pojali opravdu velkolepě. Tábořiště je umístěné v přírodním areálu Summit Bechtel Reserve ve státě Západní Virginie, který se rozkládá na 57 kilometrech čtverečních. Skauti budou rozpuštěni do šesti podtáborů, kde budou účastníci namícháni tak, aby poznali co nejvíce lidí z ostatních zemí. Součástí areálu je střelnice, raftování, lezení po skalách a další extrémní sporty. Hlavní atrakcí je největší lanovka - zip lajna na světě, která měří 8,8 km.

Skauty nečeká jen zábava. Naplánované jsou o dobročinné aktivity, seznamování s ostatními kulturami a vzdělávací programy.

S trochou štěstí čeští skauti ukážou ostatním, jak vypadá pravé táboření. Uprostřed areálu jamboree má být postaven skautský „skanzen“, model amerického skautského tábora tak, jak vypadal před sto lety. Nápadně se podobá dnešním českým táborům.

Čeští účastníci také hodlají seznámit své kolegy s jedinečnou historií českého skautingu. Na akci jedou s heslem „nezlomní“, které má upozornit na opakující se zákazy a obnovy českého junáctví a na to, že se čeští skauti neohnuli ani před nacismem, ani před komunismem. Každý z devíti českých „jamoddílů“ se jmenuje skautovi, který něco významného vykonal. Například oddíl Josefa Přibyla nese jméno skauta, který padl v Pražském povstání.

Skauty na jejich cestě můžete podpořit zde.