Stopka pro dotace. Agrofert peníze zatím nehodlá vracet
Evropské peníze
Holding Agrofert, který je jedním z největších příjemců dotací v České republice, nevidí žádný důvod k zastavení či vracení peněz. Stopnutí vyplácení dotací požaduje Evropský parlament, protože panuje podezření ze střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše a jeho bývalé společnosti, která je nyní ve svěřenském fondu. Ministerstvo financí pro deník Echo24 uvedlo, že pro Agrofert zastavilo už v minulém týdnu odesílání žádostí Evropské komisi o dotace.
Rozhodnutí na resortu financí padlo poté, co minulý týden obdrželi dopis od komisaře pro rozpočet Günthera Oettingera. Tedy nikoliv až po čtvrtečním rozhodnutí europoslanců. „Aktuální preventivní rozhodnutí ministerstva financí vychází z doporučení v dopisu komisaře Günthera Oettingera z minulého týdne a jako takové předcházelo jednání Evropského parlamentu,“ uvedl pro Echo24 mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.
Mluvčí také zopakoval, že se proplácení dotací nemusí nově týkat pouze státního rozpočtu. Z čeho jiného by Agrofert dostával dotace však Žurovec neodpověděl. „Bude záležet také na rozhodnutí řídících orgánů, na tom, jak bude domnělý střet zájmů ze strany EK vyhodnocen a na řadě dalších vlivů, které tuto chvíli nelze předjímat,“ uvedl mluvčí ministerstva financí.
Dotace přestal vyplácet Agrofertu i Státní zemědělský intervenční fond, který peníze nezaslal už od 2. srpna. V tu dobu začínala platit přísnější evropská pravidla pro střet zájmů při čerpání dotací. „Co se týká nových projektů z Programu rozvoje venkova po 2. srpnu 2018, tak se žádosti přijímaly v rámci podzimního 7. kola. Tyto žádosti se teprve administrují, proplácet se začnou až nejdříve ve třetím kvartálu příštího roku,“ uvedla pro Echo24 mluvčí SZIF Vladimíra Nováková. Dodala také, že Agrofertu byly vypláceny po 2. srpnu dotace na starší projekty z roku 2016 a 2017.
„SZIF nejméně do konce roku 2018 už neeviduje žádnou platbu, která by měla být učiněna za investiční opatření Programu rozvoje venkova vůči skupině Agrofert,“ řekla mluvčí SZIF.
Holding Agrofert od jednotlivých úřadů zatím nedostal oficiální vyjádření o celé situaci. „Nikdo nás nekontaktoval. Sami čekáme, co se bude dít. Čtvrteční usnesení Evropského parlamentu je bezprecedentní zpolitizovaná záležitost, která má pro nás nulovou právní váhu. Navíc prolamuje elementární právní zásadu rovnosti před zákonem. Dotace čerpáme přesně podle zákona a podmínek, které splňujeme, a na základě uzavřených smluv. Bylo by absurdní, pokud by za námi někdo přišel a řekl – ne, pro vás už tento zákon neplatí,“ řekl pro Echo24 mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Hanzelka také zopakoval, že předseda vlády Andrej Babiš podle něj „učinil vše, co po něm český právní systém vyžadoval“. „Nevidíme jakýkoli právní důvod, proč bychom měli zastavit čerpání dotací či dokonce dotace vracet. V tuto chvíli proto odmítáme diskutovat o jakýchkoli finančních částkách. Pokud se na nás některý z příslušných úřadů obrátí, samozřejmě poskytneme maximální součinnost, aby se vše vyjasnilo,“ řekl pro Echo24 Hanzelka.
Kvůli podezření ze střetu zájmů českého předsedy vlády Andreje Babiše bylo pozastaveno čerpání dotací z evropských programů. Dotace jsou holdingem Agrofert hojně využívané, kdy v minulém roce obdržel na 2,1 miliardy korun.
Agrofert, který vlastnil Babiš při svém vstupu do vlády v roce 2014 a loni ho vložil do svěřenského fondu kvůli českému zákonu o střetu zájmů, je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru. Realizuje kompletní proces výroby potravin v oblasti pekárenství a zpracování masa, je i druhou nejvýznamnější skupinou chemického průmyslu v ČR. Prostřednictvím společnosti Mafra patří Agrofertu také významná média.