6 Unikátní záběry z ghetta

VIDEO: Unikátní záběry hrůzné každodennosti varšavského ghetta

, UVNITŘ VIDEO

Témata: , , ,

Dosud nepublikované záběry z varšavského židovského ghetta nabídl nový polský dokumentární film s příznačným názvem „Varšava: rozdělené město“. Jeho autor strávil zkoumáním původního materiálu řadu let a vytvořil tak unikátní snímek zachycující každodenní utrpení tehdy největšího evropského ghetta. Podívejte se na trailer k dokumentu.

Jako prosperující moderní město a zároveň místo s tragickou minulostí představuje Varšavu ve svém snímku polsko-kanadský režisér Eric Bednarski. Záběry čerpal především z dobového desetiminutového materiálu pocházejícího od Alfonse Ziółkowského, tehdejšího předválečného motocyklového závodníka a zapáleného amatérského filmaře.

Ten mezi lety 1939 až 1941 získal přístup právě do židovské části Varšavy, a mohl tak pořídit fotografie či krátké záběry například policejní stanice u vchodu do ghetta, židovských dětí pašujících jídlo, či policistu, který jedno z dětí bije.

Nečekaný odpor

Předválečná Varšava byla se svými téměř 400 tisíci židovskými obyvateli po americkém New Yorku druhým největším židovským centrem světa. Po přepadení Polska Němci v září 1939 však Varšava kapitulovala a do města vstoupily německé jednotky. Židé zde následně zažívali diskriminaci a pravidelný teror. V říjnu 1940 se pak rozhodlo o vytvoření ghetta odděleného od ostatních částí města vysokou zdí. V něm kvůli naprosté přeplněnosti panovaly velmi špatné životní podmínky, které spolu s nedostatečným potravinovým přídělem vedly k vysoké úmrtnosti. Velmi brutální bylo také pravidelné shromažďování obyvatel k deportaci do vyhlazovacích táborů.

V roce 1943 se však Němci při plánované likvidaci ghetta setkali s nečekaně silným ozbrojeným odporem. I po ohlášeném dokončení vyhlazení ghetta se v síti jeho podzemních bunkrů téměř rok ukrývalo několik Židů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,