6 Unikátní záběry z ghetta

VIDEO: Unikátní záběry hrůzné každodennosti varšavského ghetta

, UVNITŘ VIDEO

Témata: , , ,

Dosud nepublikované záběry z varšavského židovského ghetta nabídl nový polský dokumentární film s příznačným názvem „Varšava: rozdělené město“. Jeho autor strávil zkoumáním původního materiálu řadu let a vytvořil tak unikátní snímek zachycující každodenní utrpení tehdy největšího evropského ghetta. Podívejte se na trailer k dokumentu.

Jako prosperující moderní město a zároveň místo s tragickou minulostí představuje Varšavu ve svém snímku polsko-kanadský režisér Eric Bednarski. Záběry čerpal především z dobového desetiminutového materiálu pocházejícího od Alfonse Ziółkowského, tehdejšího předválečného motocyklového závodníka a zapáleného amatérského filmaře.

Ten mezi lety 1939 až 1941 získal přístup právě do židovské části Varšavy, a mohl tak pořídit fotografie či krátké záběry například policejní stanice u vchodu do ghetta, židovských dětí pašujících jídlo, či policistu, který jedno z dětí bije.

Nečekaný odpor

Předválečná Varšava byla se svými téměř 400 tisíci židovskými obyvateli po americkém New Yorku druhým největším židovským centrem světa. Po přepadení Polska Němci v září 1939 však Varšava kapitulovala a do města vstoupily německé jednotky. Židé zde následně zažívali diskriminaci a pravidelný teror. V říjnu 1940 se pak rozhodlo o vytvoření ghetta odděleného od ostatních částí města vysokou zdí. V něm kvůli naprosté přeplněnosti panovaly velmi špatné životní podmínky, které spolu s nedostatečným potravinovým přídělem vedly k vysoké úmrtnosti. Velmi brutální bylo také pravidelné shromažďování obyvatel k deportaci do vyhlazovacích táborů.

V roce 1943 se však Němci při plánované likvidaci ghetta setkali s nečekaně silným ozbrojeným odporem. I po ohlášeném dokončení vyhlazení ghetta se v síti jeho podzemních bunkrů téměř rok ukrývalo několik Židů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.