Pompeo nečekaně zrušil schůzku s Merkelovou. Zamíří za Lavrovem, ve hře je i setkání s Putinem

Zrušené jednání

Pompeo nečekaně zrušil schůzku s Merkelovou. Zamíří za Lavrovem, ve hře je i setkání s PutinemNOVÉ
Mike Pompeo Foto:

FOTO: wikipedia.commons/HudsonInstitute

Svět

Echo24

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo zrušil z „naléhavých důvodů“ na úterý plánované setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ministrem zahraničí Heiko Maasem v Berlíně. Oznámilo to velvyslanectví USA v německé metropoli. Středeční cestu do Londýna americký ministr neodvolal, příští týden v úterý se kromě toho v Soči sejde s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a možná i s prezidentem Vladimirem Putinem.

O příčině zrušení berlínských rozhovorů se americká ambasáda nezmínila. „Z naléhavých důvodů musíme bohužel odložit setkání v Berlíně, ministr (Pompeo) se těší, že Berlín brzy navštíví,“ uvedlo velvyslanectví. Jednání s Lavrovem, které TASS původně ohlásil už na středu, bylo podle ruské agentury dojednáno při pondělním setkání obou ministrů na summitu Arktické rady ve Finsku.

Úřad německé kancléřky ani berlínské ministerstvo zahraničí zatím odklad schůzky s Pompeem nekomentovaly. Návštěva, při níž se mělo diskutovat o vztazích Západu s Ruskem a o vývoji ve Venezuele a na Ukrajině, měla být první Pompeovým jednáním v Berlíně od jeho nástupu do funkce loni v dubnu.

Kam americký ministr zahraničí zamíří z finského Rovaniemi, kde Arktická rada zasedala, není podle agentury AP zřejmé.

Ve středu bude Pompeo v Londýně jednat s premiérkou Theresou Mayovou a ministrem zahraničí Jeremym Huntem. Podle agentury Reuters se očekává, že rovněž pronese projev o „zvláštních vztazích“ Spojených států a Británie.

Pompeo hovořil s Lavrovem ve Finsku především o výbušné situaci ve Venezuele. Lavrov jednání označil za konstruktivní, důraz se podle něj kladl na reálnou politiku, a ne na prohlášení určená veřejnosti.

Po schůzce s americkým ministrem Lavrov varoval před případným vojenským zásahem Spojených států ve Venezuele. Následky takové akce by podle něj byly katastrofické. Pompeo novinářům řekl, že venezuelský prezident Nicolás Maduro se sice nadále drží moci, ale už není s to vládnout své zemi.

Čtěte také: Anexe jinak? Putin zvažuje nabídnout ruské občanství všem Ukrajincům

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.