Clooney a další celebrity dají půl milionu dolarů na omezení zbraní

Hvězdy proti zbraním

Clooney a další celebrity dají půl milionu dolarů na omezení zbraníNOVÉ
Clooney a další celebrity dají půl milionu dolarů na omezení zbraní Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Světoznámé celebrity George Clooney, Oprah Winfreyová, a Steven Spielberg v úterý oznámili, že každý z nich poskytne 500 000 dolarů (zhruba deset milionů Kč) na pochod za zpřísnění amerických zbrojních zákonů. Informovala o tom agentura Reuters. Protestní akce, která se bude konat 24. března ve Washingtonu, je reakcí na incident ze 14. února na floridské střední škole, kdy devatenáctiletý útočník zastřelil 17 lidí.

První finanční dar kampani za reformu zbrojních zákonů v USA oznámil herec Clooney a jeho manželka Amal, která pracuje jako obhájkyně lidských práv. Manželé rovněž uvedli, že se pochodu zúčastní.

Kromě Clooneyho, Spielberga a Winfreyové daruje na kampaň za omezení zbraní půl milionu dolarů také filmový producent Jeffrey Katzenberg.

Devatenáctiletý Nikolas Cruz minulou středu postřílel 17 lidí na škole v Parklandu legálně drženou poloautomatickou zbraní, ačkoli měl už dříve opakovaně problémy s předpisy a byl ze školy vyloučen. Od útoku studenti z této školy stále hlasitěji volají po přísnější kontrole zbraní. Mnozí poukazují na politiky, které finančně podporuje vlivná Národní asociace držitelů zbraní, a někteří tvrdě kritizovali prezidenta Donalda Trumpa pro údajnou nečinnost.

Březnová akce s názvem „Pochod za naše životy“ je jednou z mnoha událostí, které organizují američtí studenti s cílem zpřísnit zbrojní zákony. V úterý se několik desítek studentů sjelo do Tallahassee na pochod za zákaz útočných pušek.

Na sociálních sítích podporu studentské kampani vyjádřili také celebrity Justin Bieber, Lady Gaga a Cher.

Americká média uvádí , že snaha odpůrců zbrojní lobby je nejspíš marná. V Kongresu se návrh na zpřísnění zákona o držení zbraní objevil několikrát, ale scénář byl pokaždé zhruba stejný – demokraté žádali zpřísnění podmínek pro pořizování zbraní, republikáni odkazovali na druhý dodatek americké ústavy, který občanům zaručuje právo ozbrojovat se.

Podle nejnovějších zpráv ale mnozí zákonodárci připouštějí možné změny a prezident Trump chce podle Bílého domu podpořit lepší prověřování lidí kupujících zbraně. Republikány ovládaný floridský senát údajně připravuje balíček zákonů, jenž by měl snadnou dostupnost střelných zbraní omezit.

Čtěte také: Lavina AntiTrump? Ke Streepové se připojil i Clooney

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články