1 TRUMP V OSN

Íránští vůdci rozsévají smrt, USA zavedou nové sankce, řekl Trump v OSN

, , NOVÉ

Témata: , , ,

Íránští vůdci rozsévají chaos, smrt a destrukci a ostatní země by se měly podílet na izolaci íránského režimu. Ve svém projevu během všeobecné rozpravy 73. zasedání Valného shromáždění OSN to řekl americký prezident Donald Trump. V projevu také poděkoval severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi za jednání kolem jaderného programu.

Spojené státy podle něho po listopadovém obnovení dřívějších postihů zavedou proti Teheránu další sankce. Trump v části projevu věnované Blízkému východu rovněž zopakoval, že Washington zareaguje, pokud syrský režim použije chemické zbraně.

USA letos odstoupily od dohody velmocí s Íránem, který výměnou za zmírnění sankcí omezil svůj jaderný program. Další signatářské země se úmluvu snaží udržet při životě.

Šéf Bílého domu ve zjevné narážce na íránské vojenské aktivity v Jemenu či Sýrii prohlásil, že Írán „nerespektuje své sousedy, hranice ani svrchovaná práva národů“. Vůdci blízkovýchodní teokracie, kterou nazval „zkorumpovanou diktaturou“, podle něho zbídačují i vlastní národ. Další země by proto neměly trvat na „hrozné jaderné dohodě z roku 2015“, ale měly by se připojit ke snaze o naprostou izolaci režimu v Teheránu.

Odvaha a vstřícnost Kim Čong-una

Americký prezident Donald Trump v projevu k Valnému shromáždění OSN také poděkoval severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi za odvahu a vstřícnost, s jakou přistupuje k jednáním kolem sporného severokorejského jaderného a raketového programu. KLDR nicméně musí podle šéfa Bílého domu ještě podniknout řadu kroků. Sankce vůči severokorejskému režimu zůstávají v platnosti, zdůraznil Trump.

Americký prezident podotkl, že KLDR zastavila jaderné testy, propustila americká rukojmí a její rakety již nadále nelétají přes jihokorejskou hranici. Kimovi, s nímž se v červnu sešel na historické schůzce v Singapuru, poděkoval za „odvahu a kroky, které dosud podnikl“. Ocenil také podporu Jižní Koreje, Japonska a Číny.

Kim na singapurském summitu slíbil pracovat na denuklearizaci Korejského poloostrova. Trump mu výměnou za to nabídl bezpečnostní záruky a rušení sankcí.

Trumpova slova na adresu KLDR byla o poznání mírnější než loni, kdy hlava USA ve VS OSN označila severokorejský režim za zvrácený a obvinila ho z bezohledné snahy získat jaderné zbraně. Trump tehdy řekl, že pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy, Washington nebude mít jinou možnost, než Severní Koreu zcela zničit.

V pondělí Trump uvedl, že další vrcholná schůzka s Kimem se pravděpodobně uskuteční „velmi brzy“.


Čtěte dále: Íránský prezident obvinil z masakru na přehlídce státy Perského zálivu, spojence USA

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,