Lidé budou muset víc pracovat, vzkázal stávkujícím Macronův premiér
Rozsáhlé demonstrace
Francouzská vláda je „pevně odhodlána“ prosadit svou plánovanou důchodovou reformu, lidé budou muset pracovat o něco více, prohlásil premiér Edouard Philippe. Na znamení nesouhlasu s chystanými změnami se přitom ve čtvrtek po celé zemi konala rozsáhlá stávka, jíž se zúčastnilo 800 000 lidí, francouzské odbory navíc na úterý 10. prosince svolávají nové kolo demonstrací a stávek, především v dopravě.
Současné zákony například umožňují železničářům odejít do důchodu až o deset let dříve než průměrný zaměstnanec. Francouzský prezident Emmanuel Macron platný systém považuje za příliš komplikovaný, finančně náročný a také nespravedlivý. Reformou chce mimo jiné zakotvit pobídky, které by lidi motivovaly pracovat déle.
Standardní pracovní týden trvá ve Francii od počátku tisíciletí 35 hodin a je v EU nejkratší.
„Jsem přesvědčen, že s odborovými organizacemi nalezneme dobrou rovnováhu… aniž bychom opouštěli naše velmi pevné odhodlání zavést univerzální systém,“ citovala předsedu vlády agentura AFP. Francouzi podle něj ví, že současný systém se 42 různými režimy nemůže přetrvat a že „postupně budeme muset začít pracovat trochu déle“, aby se Francie dostala na úroveň „jiných srovnatelných zemí“, píše zase francouzský Local. Vláda ale podle Phillipa chce transformaci provést „rozumně“ a „bez brutality“.
Konkrétní detaily reforem premiér představí ve středu. Podle svých slov nevěří tomu, že by lidé změny přijali obecně pozitivně a zmínil „jasné návrhy“, které budou brát v potaz připomínky ze strany odborů.
Ve čtvrtek proti chystané důchodové reformě v ulicích francouzských měst podle vlády protestovalo přes 800 000 demonstrantů. Podle odborů CGT jich bylo 1,5 milionu. Ke stávce se připojili nejen železničáři a zaměstnanci městských dopravních podniků, ale i řidiči kamionů, učitelé, popeláři, zdravotníci, policisté, hasiči nebo zaměstnanci justice.