Havlíček doufá, že během svátků budou moct být lyžařské areály otevřené

LYŽOVÁNÍ V ČESKU

Havlíček doufá, že během svátků budou moct být lyžařské areály otevřené
Domov

Echo24

Státy jako Německo, Itálie nebo Francie mají v úmyslu během svátků nechat lyžařské areály zavřené a volají po evropské koordinaci. To kritizuje například Rakousko, proti zavírání lyžařských areálů během svátků je i český ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Pravidla pro provoz lyžarských středisek by měla být známá příští týden.

Itálie navrhuje alespoň do 10. ledna zakázat lyžování. Havlíček naopak doufá, že bude tento způsob dovolené v Česku možný. "Já jsem bytostně přesvědčen, že za postojem Itálie a Francie není jen epidemiologický stav, ale je za tím i ekonomický tlak. V lednu a dalších měsících mají tyto země tržby výrazně větší než o Vánocích. Na rozdíl od jiných zemí jako Česko," řekl ministr v České televizi.

Pro evropskou koordinaci se vyjádřila ve čtvrtek i kancléřka Angela Merkelová. Německo podobně jako Itálie či Francie má v úmyslu nechat lyžařské areály během svátků zavřené. Na největší odpor iniciativa zatím narazila v Rakousku. Koordinovaný evropský přístup ve středu odmítl rakouský kancléř Sebastian Kurz.

"Já si neumím představit, že by se Česká republika chovala v rozporu s tím, co doporučí ostatní evropské země nejen proto, že by to z mého pohledu nebylo korektní, ale také z toho, že v tu chvíli by do našich hor zamířili všichni ti, kteří nemohou do jiných, a to by nebylo dobře," řekl novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Pravidla pro lyžařská střediska mají být připravena příští týden. Je to kategorie, která potřebuje vlastní scénář. V protiepidemickém systému (PES) se s ní nepočítalo. Pro povolení provozu se sleduje i postup okolních států, Rakouska či Slovenska. Pro zimní areály vznikne balíček opatření, podobný mají podle Havlíčka Rakušané nebo Švýcaři. "Je to takový manuál, který se bude týkat režimu na lanovkách, ve frontách, půjčoven, včetně drobných občerstvení a hospůdek, které na sjezdovkách jsou," řekl.

Havlíček je pro povolení provozu, ale musí fungovat v naprosto mimořádném režimu. "Myslíme si, že pokud to bude v rozumné míře a lidé vyjedou z měst a pojedou do přírody, nemusí to být úplně na škodu, ale nesmí tam samozřejmě dojít k žádnému průšvihu," uvedl ministr. V rámci Evropské unie se k tématu koná podle něj velká diskuse a každý stát zaujímá vlastní postoj.

Povolit provoz lyžařských areálů bude muset ministerstvo zdravotnictví a epidemiologové. Havlíčkův resort, který zastupuje podnikatele, se podle ministra snaží pro epidemiology najít řešení, které nakonec bude přijatelné.