Pád ruského letadla zachytila kamera. Do země vyhloubilo kráter

Vyšetřování nehody

Pád ruského letadla zachytila kamera. Do země vyhloubilo kráterAKTUALIZOVÁNO
Svět

Bezpečnostní kamera natočila dopad ruského dopravního letadla Antonov. Na záběrech je vidět, jak stroj při dopadu vybuchne a k nebi se vznese oblak kouře. Stále se však neví, co nehodu zavinilo. Požár v motoru, vadný ukazatel rychlosti, námraza na povrchu letadla nebo chyba pilota – takové jsou podle listu Kommersant hlavní verze vyšetřovatelů při zjišťování příčin nedělního pádu dopravního letadla u Moskvy. Při havárii zahynulo všech 71 lidí na palubě, podle dnešního vyjádření záchranářů mezi nimi byli dva cizinci, Švýcar a Ázerbájdžánec. Nalezena byla zatím jen jedna černá skříňka.

Nově zveřejněné video podporuje názor odborníků, již dementovali prvotní informace ruského deníku Kommersant, který s odvoláním na očité svědky napsal, že letadlo vybouchlo již ve vzduchu. Kráter v místě dopadu hluboký 2,5 metru prý svědčí o tom, že stroj spadl na zem s plnými nádržemi.

Ruská média jsou dnes plná nepotvrzených informací a spekulací o okolnostech katastrofy. Shodují se nicméně v tom, že verze teroristického útoku je málo pravděpodobná, i když není definitivně vyloučena. Agentura RBK s odvoláním na názory expertů tvrdí, že v úvahu připadá i „diverze“. Možnost srážky s jiným strojem vyšetřovatelé vyloučili.

Vyšetřování podle některých médií může komplikovat skutečnost, že motory letadla byly vyrobeny na Ukrajině, s níž Rusko kvůli anexi Krymu a válce na Donbasu přerušilo téměř veškeré styky. Kyjev nicméně podle agentury TASS pomoc přislíbil.

Následky havárie na místě likviduje téměř 800 lidí. Oblast, kterou nepřetržitě monitorují bezpilotní aparáty, policie uzavřela. Úlomky havarovaného letounu jsou rozmetány na ploše třiceti hektarů.

Vyšetřovatelé podle ruských médií analyzovali konverzaci pilota s řídicí věží moskevského letiště, odkud letadlo startovalo. Neobjevili žádné zmínky o blížící se katastrofě ani vzrušený dialog, který by svědčil o krizové situaci. Pilot se zkrátka zhruba po sedmi minutách letu odmlčel. Stroj se podle radarových záznamů nejdřív propadl o 300 metrů na výšku 1500 metrů, pak výšku znovu nabral, a poté se náhle zřítil.

Čtěte také: Po startu z Moskvy se zřítilo ruské letadlo. Nikdo z 71 lidí na palubě nepřežil