„Kdy přestaneš odvolávat ty, kteří tě kontrolují?“ Němý protest proti Babišovi byl plný transparentů

Milion chvilek pro demokracii

„Kdy přestaneš odvolávat ty, kteří tě kontrolují?“ Němý protest proti Babišovi byl plný transparentůNOVÉ
Němý protest Foto:

FOTO: tp

Domov

tp Echo24

Stovky lidí dorazily v úterý večer na pražské Staroměstské náměstí na „Němou demonstraci“ proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi, kterou organizovalo sdružení Milion chvilek pro demokracii. Lidé se zalepenými ústy a s transparenty vyjádřili svou nespokojenost s vládou i kroky, které ministři v demisi dělají. Němý protest se konal i v dalších městech po celé zemi.

Na transparentech stála slova jako „Andreji, bude ti ještě líp?“, „Kdy přestaneš odvolávat ty, kteří tě kontrolují?“ či „Nechceme Babiše!“ nebo „To se nestydíš ani před vlastními dětmi?“. Řada z nich naráží na Babišovo obvinění z dotačního podvodu, kterému čelí v rámci vyšetřování kauzy Čapí hnízdo.

Demonstrace se konala zcela beze slov, ani hlavní organizátor Mikuláš Minář nemluvil, jen na pódiu střídal transparenty s hesly. Po patnácti minutách se dav tiše přesunul před Úřad vlády České republiky, kde chtěl Babišovy nechat vzkazy na zdi.

K protestu se někteří lidé připojili i on-line, příspěvkem na Facebooku nebo Twitteru.

Protestuje se také v jiných městech ČR, třeba v Liberci.

Protest pořádá sdružení Milion chvilek pro demokracii. Andrej Babiš o spolku dříve řekl: „…tito lidé nechtějí vést debatu a argumentovat. Já s tím nemám problém.“ Ukázalo se ale, že je to právě on, kdo diskuzi dlouhodobě odmítá. Jejich výzvu k veřejné diskusi totiž nejprve přijal a pozval je na Úřad vlády. Později ale setkání před novináři odmítl.

Protest navazuje na předešlé výzvy premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) k odstoupení a koná se den po začátku vnitrostranického referenda v ČSSD, které by mělo rozhodnout o tom, jestli vznikne vláda závislá na komunistech s trestně stíhaným premiérem v čele.

Čtěte také:

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.