Konec epidemie bude začátkem září, odhaduje Prymula

KORONAVIROVÁ KRIZE V ČESKU

Konec epidemie bude začátkem září, odhaduje Prymula
Epidemiolog Roman Prymula. Foto: Jan Zatorsky
Domov

Echo24

Podle epidemiologa a vakcionologa Romana Prymuly by se Česká republika mohla vymanit z koronavirové krize na začátku září příštího roku. Exministr zdravotnictví to řekl v neděli ve vysílání ČT24. Opravdu rizikové období očekává do února, března, pak podle něj zátěž opadne.

Podle Prymuly by epidemie měla ustoupit na konci léta, a to díky souběhu dvou faktorů. „Počítám, že to bude někdy na počátku září, že bychom mohli mít proočkovanou poměrně velkou část populace, zároveň, že tady bude poměrně velké procento osob, které tu nemoc prodělaly. A v kombinaci těchto dvou efektů dojde k tomu, že se ta cirkulace výrazně omezí a to onemocnění už by nemělo být takové, jakého známe teď – to znamená masivní epidemie postihují desítky tisíc osob a bude to něco jako spalničky, které se budou objevovat v nějakých lokálních epidemiích, ale nebude to už taková masová záležitost,“ řekl Roman Prymula.

Jaro podle epidemiologa ale ještě nebude jednoduché, nicméně v létě očekává až o 40 % nižší sílu epidemie. „To opravdu rizikové období nás čeká teď do února, března, pak si myslím, že ta zátěž taková nebude,“ predikuje bývalý ministr zdravotnictví, který v současnosti působí jako poradce premiéra Andreje Babiše (ANO).

Roman Prymula zároveň uvedl, že podporuje využití vakcíny. Určena je podle něj prakticky pro všechny vrstvy obyvatelstva. Problémy by podle něj mohly nastat například u alergiků. Zdůraznil také, že vakcína zatím nebyla hojně testována na lidech mladších 16 let.

Bývalý ministr dále tvrdí, že vakcína nebude stoprocentně chránit před nákazou virem, ale zejména před těžkými průběhy nemoci. „Ty údaje, které jsou k dispozici, ukazují to, že na navození plné protekce té vakcíny je potřeba dvoudávkové schéma, které se zpravidla aplikuje s rozestupem tří týdnů a sedm dní po té druhé dávce by měl být člověk plně chráněn. To, co zatím z těch studií vidíme, tak tam, kde se dělala protektivita u bezpříznakových případů, tam úplně ideální není. Ta vakcína chrání velmi spolehlivě proti klinickým průběhům, zvlášť proti těm středním a těžkým průběhům, chrání proti hospitalizaci, proti úmrtí. Nechrání ale proti vlastnímu nosičství. Člověk, který je zcela zdráv, může virus vylučovat, byť v poměrně menším množství,“ řekl Roman Prymula v ČT24.