Zakažte hru, kde Ježíš znásilní muslimku, žádá právník soud
Hra Naše násilí a vaše násilí
- red,
Rozpor se zájmy společnosti, konflikt mezi náboženstvími, omezení svobody vyznání. To jsou důvody, proč právník Ronald Němec podal žalobu na příspěvkovou organizaci Centrum experimentálního divadla kvůli hře Naše násilí a vaše násilí, ve které mimo jiné Ježíš Kristus znásilní muslimskou ženu. Němec požaduje, aby Městský soud v Brně zakázal plánované uvedení hry tuto sobotu v rámci festivalu Divadelní svět Brno.
Dílo chorvatského režiséra Olivera Frljiče vyvolalo bouřlivé reakce. Uvedení hry odsuzují křesťanští aktivisté, kteří na sobotu plánují protesty, i někteří politici. Advokát Ronald Němec podal žalobu na ochranu osobnosti, argumentuje omezením svobody vyznání. „Při zobrazení Ježíše Krista, v kterého žalobce věří, že je Syn Boží, jak znásilňuje ženu, když Evangelia učí, že Kristus nebyl ani ženatý, ani neměl žádný milenecký poměr, byť se to řada tvůrců novel snaží vyvrátit, dochází k naplnění skutkové podstaty § 176 TZ,“ odkazuje v žalobě na paragraf trestního zákoníku o omezení svobody vyznání.
Podle Němce zobrazení Ježíše, jak znásilňuje muslimku, vede k vyvolání nenávisti muslimů vůči křesťanství. „Žádná náboženská skupina nesmí urážet a znevažovat jinou náboženskou skupinu. Muslimové kvůli karikaturám proroka Mohameda v Paříži zabili desítky lidí. Takovéto zobrazení Krista je mnohem vážnější, než karikatura proroka Mohameda,“ naráží Němec na útok v redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo v roce 2015. Dva teroristé vnikli do redakce a zabili 12 lidí a dalších 10 jich bylo zraněno.
Ronald Němec podal žalobu 17. května. Jejím cílem má být rozhodnutí Městského soudu v Brně, kdy organizaci Centrum experimentálního divadla „zakáže, aby dne 26. května 2018 hru uvedla“. Kromě toho má soud „zakázat“ i jakoukoliv distribuci hry.
Městský soud v Brně už o jedné žalobě na hru rozhodoval. Zákaz hry jako předběžné opatření soudu žádali křesťanští aktivisté. Právně argumentovali tím, že hra naplňuje znaky nekalé soutěže. Neuspěli.
„Kdyby bylo představení závadné, dávno by ho zakázali“
Umělecký šéf divadla Husa na provázku Miroslav Oščatka, kde by hra měla být uvedená, nepředpokládá, že by rozhodnutí soudu dopadlo v neprospěch divadla. „Teď to bude muset řešit příslušný orgán, ale vzhledem k tomu, že v zahraničí všechny žaloby dopadly špatně a byly rozhodnuté ve prospěch divadla, tak neočekávám, že tady by to dopadlo jinak,“ řekl pro server Echo24 Miroslav Oščatka. „Představení se stále hraje jak v divadle, ve kterém vzniklo, v národním divadle v Chorvatsku, tak i v zahraničí na různých festivalech. Předpokládám, že kdyby tam bylo něco trestně závadného, tak už by představení bylo dávno zakázáno,“ dodal.
Proti hře se v minulosti ohradil náměstek brněnského primátora Petr Hladík (KDU-ČSL). Hladík otevřeným dopisem požádal pořadatele akce, ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera, aby zvážil nahrazení díla. Odmítavý postoj vyjádřil spolek Brno+ nebo hnutí Slušní lidé. Glaser reagoval, že program festivalu měnit nebude. Připomněl, že jedním z hesel akce je svoboda, diváci podle něj mohou sporné dílo buď ignorovat, nebo zhlédnout. V minulosti opakovaně řekl, že změny v programu nechystá.
Křesťanští aktivisté nasbírali na internetu pod otevřeným dopisem odsuzujícím uvedení hry přes šest tisíc podpisů. Aktivista Jan Rozek podal s kolegy podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Městské státní zastupitelství ale jeho podnět odložilo.