„Zájezdy zdraží.“ Cestovkám se nelíbí dvojí pojištění kvůli krachu

Kritika nového garančního fondu

„Zájezdy zdraží.“ Cestovkám se nelíbí dvojí pojištění kvůli krachuNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Takzvaný garanční fond pro případ krachu cestovek může vést ke zdražení zájezdů. Vznik fondu předpokládá novela zákona o cestovním ruchu, kterou v úterý projednávali poslanci. Má zajistit vyšší ochranu zákazníků v případě úpadku cestovky. „Kromě toho, že musí být pojištěné, budou muset cestovní kanceláře odvádět další peníze do garančního fondu. Což je absurdní představa, být dvakrát pojištěn,“ říká místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. „Žádný jiný obor to tak nemá, ani banky ani realitní kanceláře,“ dodal.

„O tu částku, kterou nám stát předepíše k zaplacení, budeme muset zdražit zájezdy. V důsledku budeme méně konkurenceschopní vůči černým cestovním kancelářím, které na trhu jsou a které stát nechává být, tak vůči zahraničním cestovkám fungujícím na našem trhu,“ uvedl pro Echo24 Papež s tím, že se paradoxně některé cestovky mohou dostat do potíží jen proto, že jim stát znepříjemnil život.

Novelu připravilo ministerstvo pro místní rozvoj a vychází z evropských směrnic. Má ambice sjednotit pravidla pro zájezdy uvnitř Evropské unie a zvýšit ochranu spotřebitele. Už nyní mají české cestovky dle zákona povinnost být pojištěné proti úpadku. Garanční fond má toto pojištění doplnit.

Sněmovna možná podobu nově zřizovaného fondu upraví. SPD, jehož šéf Tomio Okamura je ve vedení asociace, požaduje vrácení novely kabinetu k dopracování. Návrh novely nyní před dalším schvalováním projedná sněmovní výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Ministerstvo novelu považuje za krok k větší ochraně zákazníků cestovních kanceláří. „Novela ovlivňuje život občanů ČR v souvislosti s nákupem jejich dovolené. Návrh upravuje ochranu zákazníka při nákupu zájezdu a nově zavádí ochranu zákazníka i při nákupu tzv. spojených cestovních služeb,“ uvedla v listopadu, kdy návrh novely odsouhlasila vláda, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Novela zákona o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu dále zpřesňuje podmínky pro získání koncese k provozování cestovní kanceláře a vymezuje pojem zájezd. Definuje i rozdíl mezi cestovní kanceláří a cestovní agenturou. Zákon byl novelizován už v roce 2016.

„Díky nové právní úpravě bude mít zákazník jistotu, že před zakoupením zájezdu nebo spojených cestovních služeb obdrží přesné informace o nakupovaných službách, ale i o právní povaze služeb, které nakupuje,“ dodala Šlechtová.

‚Pojištění je dostatečné‘

Podle mluvčího cestovní kanceláře Fischer Jana Bezděka je dostatečné pojištění pro případ úpadku. „Navrhovaný garanční fond považujeme za nadbytečný a zbytečný, protože cestovní kanceláře mají povinnost uzavřít pojištění pro případ úpadku a tato ochrana je naprosto dostatečná. Případné zřízení garančního fondu by pochopitelně pro cestovní kanceláře znamenalo dodatečné náklady, které by se mohly promítnout i do konečné ceny zájezdu,“ uvedl Bezděk pro Echo24.

O kolik mohou zájezdy zdražit, se teprve uvidí. „O jak výrazné zdražení by mohlo jít, je zatím složité odhadovat, protože zatím neznáme přesné podmínky,“ dodal Bezděk.

V roce 2016 trávili Češi nejčastěji dovolenou v Chorvatsku, na druhém místě je Slovensko. Následuje Itálie, Rakousko a Řecko.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Vodičkův svaz bojovníků vyznamenal ministryni Šlechtovou

Ústavní soud: V případě krachu cestovky máte nárok na plnou náhradu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články