My ji skutečně zabijeme, říkal Novotný. Bartošová si před pěti lety vzala život

Sebevražda zpěvačky

My ji skutečně zabijeme, říkal Novotný. Bartošová si před pěti lety vzala životNOVÉ
Iveta Bartošová Foto:

Reprofoto: FTV Prima

Domov

Echo24

Zpěvačka Iveta Bartošová patřila od konce 80. let k hvězdám české populární hudby, třikrát se stala zlatou slavicí, vystupovala v úspěšných muzikálech a zahrála si také ve filmu. Půvabná blondýna však ke konci života bojovala se závislostí na alkoholu, lécích i s nevyrovnaným soukromím. Bartošová se dvakrát vdala, ani jedno z manželství ale nebylo právě šťastné. Svůj život dobrovolně ukončila před pěti lety, 29. dubna 2014.

Poslední roky před smrtí byla zpěvačka vděčným objektem bulvárního tisku, který sledoval každý její krok. Bartošová sice chtěla navázat na kdysi úspěšnou kariéru, žádný z mnoha pokusů o comeback ale nevyšel a mnohem více než zpěv přitahovaly pozornost veřejnosti různé excesy.

Podle známého bulvárního novináře, nynějšího starosty Řeporyjí Pavla Novotného (ODS), byly informace o ní prý natolik žádané, že hranice šly stranou. „Samozřejmě, my ji skutečně zabijeme. Ona se však zabíjí i sama, ale o tom se nebavme. Faktem je, že na ní dlouhá léta parazitujeme, lidsky ji už i lituji. Uvědomuji si, že když ji vyfotí pomočenou, je to nedůstojné, a že skutečně přispíváme k jejímu blížícímu se konci. Poptávka po ní je neskutečná, články o ní si otvírají i lidi, kteří bulvár nečtou. Pak jdou hranice stranou a budeme na ní parazitovat až do konce a ještě půl roku po něm. Je to tvrdé a morálně špatné, ale tak to je,“ nechal se kdysi slyšet Novotný.

Nedlouho před smrtí se v médiích objevily znepokojující záběry kdysi půvabné zpěvačky. Mnozí jí dříve blízcí lidé hovořili o tom, že by měla zamířit do léčebny, ostatně už v roce 2007 absolvovala ústavní léčbu ze závislosti na antidepresivech. Bartošová svoji těžkou životní situaci neustála a 29. dubna 2014 spáchala sebevraždu skokem pod vlak nedaleko svého domu v Praze-Uhříněvsi.

Smrt Bartošové, které bylo 48 let, vyvolala novou vlnu zájmu o kdysi populární zpěvačku, novináři sledovali jak vyšetřování činu (jež policie uzavřela s tím, že na smrti se nepodílel nikdo další), tak i osudy syna Artura či údajné neshody mezi pozůstalými. A podobně jako v případě jiných známých umělců s sebou smrt zpěvačky přinesla i zvýšený zájem o její desky.

V hudební branži strávila Bartošová přes tři dekády. Poprvé na sebe výrazně upozornila v roce 1983 na soutěži Mladá píseň v Jihlavě. Než se vydala na sólovou dráhu, zpívala ve skupinách Balet a Kroky Františka Janečka. Do povědomí veřejnosti se výrazně zapsala v roce 1985 hitovým duetem Knoflíky lásky, který nazpívala s Petrem Sepéšim a jehož se prodalo přes 200 000 kusů.

Na jaře 1987 začala spolupracovat s producentem Ladislavem Štaidlem, který se stal i jejím životním partnerem (narodil se jim dnes dvaadvacetiletý syn Artur). Bartošová natočila řadu hitů jako Málo mě zná, Víš lásko, Dva roky prázdnin, Dej mi ruku, Když láska schází, Útoč láskou, Tichá píseň nebo Rozvíjej se poupátko, prodala statisíce alb Blízko nás, Natur nebo Václavák a její turné byla vyprodaná. Objevila se i ve filmech (Svatba upírů) či v televizních inscenacích.

V první polovině 90. let tak Bartošová, která se narodila 8. dubna 1966 v Čeladné u Frýdku-Místku, stála na vrcholu popularity. V letech 1990 a 1991 zvítězila ve Zlatém slavíkovi a navázala tak na své první vítězství z roku 1986. Podobně úspěšná byla zpěvačka i v anketě televizních diváků TýTý, kterou vyhrála v letech 1991, 1992 a 1993.

Mezi velké hvězdy české populární hudby ale Bartošová patřila ještě koncem 90. let. Tehdy totiž vystupovala v úspěšných muzikálech. V roce 1997 debutovala jako křehká Adriana v Draculovi, později hrála i v Monte Cristu, dalším opusu Karla Svobody. Zpívala také v Miss Saigon, v Bídnících, pohádkovém muzikálu na ledě Mrazík či v Johance z Arku, na Slovensku účinkovala v Pomádě. Úspěch mělo i album Ve jménu lásky (1998) s hity Léto či Tři oříšky, označené za comeback století. Ve stejné době se ale také definitivně rozešla se Štaidlem.

Životem Bartošové později prošlo několik mužů, poprvé se provdala teprve v září 2008 za herce a neúspěšného filmového producenta Jiřího Pomeje, který nedávno zemřel. Manželství vydrželo pouhé dva roky, poté zpěvačka chodila s italským hrabětem Domenicem Martuccim, poslední zhruba tři roky byl už jejím partnerem podnikatel Josef Rychtář, kterého si vzala v roce 2013.

Čtěte také: Unikátní fotky z pohřbu Pavla Wonky, disidenta, který zemřel ve vězení

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.