„Kryso, táhni pryč.“ Penzisté v Bělorusku demonstrovali proti režimu
DEMONSTRACE V BĚLORUSKU
Stovky důchodců v Minsku (a v menším počtu i v dalších běloruských městech) demonstrovaly proti autoritářskému režimu. „Kryso, táhni pryč,“ skandoval dav, požadující odstoupení Alexandra Lukašenka, jehož vítězství v srpnových prezidentských volbách pokládá opozice za zfalšované. „Babičky a dědečkové půjdou až k vítězství,“ stálo na jednom z transparentů podle agentury AP. Policie nejméně devět lidí zadržela.
Demonstranti nesli bílo-červeno-bílé vlajky a deštníky v těchto barvách, které se staly symbolem protestů. Dav penzistů cestou narazil na policejní kordony a rozdělil se na menší skupiny, které se vydaly různými směry. Záběry na sociálních sítích a místních webech ukázaly, že některé skupiny obklíčili policisté, aby jim zabránili pokračovat v protestu. „Nebij mě, synku,“ žádal nápis na transparentu jednoho z postarších demonstrantů.
There have been angry protests and violent clashes with police on the streets of Minsk after President Alyaksandr Lukashenka was reelected for a sixth term. pic.twitter.com/6gdfvtEktS
— Radio Free Europe/Radio Liberty (@RFERL) August 10, 2020
Bělorusko čelí od prezidentských voleb z 9. srpna vážné vnitropolitické krizi. Úřady po volbách opět vyhlásily vítězem 66letého Lukašenka, který podle nich získal více než 80 procent hlasů. Evropská unie, stejně jako běloruská opozice, odmítla výsledek uznat a zavedla sankce proti Lukašenkovi a jeho spolupracovníkům zodpovědným za falšování voleb a porušování lidských práv při potlačování protestů. Ty propukly prakticky hned po hlasování a pokračují již déle než 100 dnů. Na nedělní demonstrace přicházelo až 200 000 lidí, ale v posledních týdnech účast klesala, zatímco režim odmítá jakékoliv ústupky. Od začátku protestů policisté podle ochránců lidských práv zadrželi více než 19 000 lidí. Tisíce demonstrantů byly zbity, přičemž několik lidí v souvislosti s protesty a zákroky policie zemřelo.
Minulý pátek Lukašenko prohlásil, že po přijetí nového základního zákona už nebude prezidentskou funkci zastávat. Jeho odpůrci mu ale nevěří, podezírají ho z protahovací taktiky a žádají jeho rezignaci ještě před ústavní reformou. Opoziční představitelé také poukazují na to, že Lukašenko zatím žádné konkrétní reformy nenavrhl a není jasný ani žádný harmonogram změn. V neděli proti Lukašenkovi opět demonstrovaly tisíce lidí, více než čtyři stovky z nich pořádkové síly zadržely.