4 Sestavování vlády

Kandidáti na ministry se představili Zemanovi. Proti Malé je vedena kampaň, tvrdí Babiš

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

U prezidenta Miloše Zemana se v Lánech vystřídali nováčci ve vládě. Schází se u něj poté, co mu premiér Andrej Babiš dodal oficiální seznam členů vlády, včetně europoslance Miroslava Pocheho v čele diplomacie. Během dne Zeman jednal s navrhovanými šéfy resortů spravedlnosti, průmyslu, práce a sociálních věcí a kultury.

Jako první v půl dvanácté Zeman přijal Taťánu Malou, která by se podle návrhu měla stát ministryní spravedlností. Opozice jí vyčítá hlavně střet zájmů kvůli spoluvlastnictví insolvenční společnosti a nedostatečné vzdělání.

Podle premiéra Babiše je ale post ministra spíš manažerská funkce, takže právnické vzdělání ze slovenské Panevropské vysoké školy v Bratislavě, které neuznává Česká advokátní komora, není takový problém. „Já považuji samozřejmě funkci ministra spíš za manažerskou než odbornou, i když samozřejmě člověk té problematice musí rozumět, ale je to o výběru lidí,“ řekl Babiš v pondělním rozhovoru pro Radiožurnál.

Premiér Andrej Babiš ale svůj výběr obhajuje s tím, že má pro řízení ministerstva spravedlnosti dobré předpoklady, ale že „teď na ni běží kampaň“, dodal v rozhovoru.

V souvislosti s navržením poslankyně Malé do čela ministerstva spravedlnosti se také opět začalo diskutovat o jejím někdejším výroku o stíhání Babiše v kauze Čapí hnízdo. Mluvila o možném odkladu stíhání do doby, až skončí volební období. Zeman uvedl, že její vyjádření nebylo šťastné, z jeho slov ale vyplynulo, že jmenování Malé to neovlivní.

Malá po jednání: Neodešla jsem s pláčem

„Jak vidíte, tak jsem neodešla ze zámečku s pláčem,“ řekla po jednání s prezidentem Malá. Podle jejích slov bude mezi její priority patřit zrychlení vymahatelnosti práva a zkrácení soudního řízení. S Milošem Zemanem se prý na všech tématech shodli. „Debata byla velmi intenzivní. Nenarazili jsme na téma, ze které bychom měli z pohledu odbornosti rozdílný názor,“ prohlásila Malá.

Vyjádření Taťány Malé jsme vysílali živě zde:

Od půl jedné u prezidenta jednala Marta Nováková, která by měla obsadit post ministryně průmyslu. Nováková je prezidentkou Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a přichází na ministerstvo v době, kdy se bude řešit návrh na transformaci polostátního koncernu ČEZ. S tím souvisí také dostavba jaderných bloků Temelína a Dukovan. Nováková však není na energetiku expertkou, dosud se věnovala byznysu se svou společností U&SLUNO, která se zaměřuje na IT.

Ve tři hodiny odpoledne do Lán přijel Petr Krčál, který by se měl stát ministrem práce a sociálních věcí. Na Petra Krčála by od jeho předchůdkyně Jaroslavy Němcové čekal zákon o sociálním bydlení, který kritizuje i samotná sociální demokracie. Krčál již na ministerstvu práce a sociálních věcí působil coby náměstek Michaely Marksové. V pozici náměstka působil také u dřívějšího ministra pro lidská práva Jana Chvojky.

Po návštěvě u prezidenta Zemana uvedl, že nebude zasahovat do trestních oznámení, které ministerstvo podalo v době působení končící ministryně Jaroslavy Němcové (ANO) na minulé vedení resortu kvůli zakázkám na informační systémy.

Krčál novinářům také řekl, že nejprve je nutný zákon o sociálním bydlení, pak může přijít na řadu omezení dávek na bydlení.

Kandidát na ministra kultury Antonín Staněk (ČSSD) chce klást důraz na obnovu památek a také se zaměřit na prezentaci české kultury v zahraničí. „Revitalizace a obnova by se měla týkat nejen památek státu, ale i těch v krajích a obcích, u nichž jde o dotační tituly,“ uvedl olomoucký primátor Staněk. Hodlá také zmapovat česká kulturní centra v zahraničí a posílit je.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Babiš dodá Zemanovi oficiální seznam jmen – včetně Pocheho

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.