Kandidáti na ministry se představili Zemanovi. Proti Malé je vedena kampaň, tvrdí Babiš
Sestavování vlády
U prezidenta Miloše Zemana se v Lánech vystřídali nováčci ve vládě. Schází se u něj poté, co mu premiér Andrej Babiš dodal oficiální seznam členů vlády, včetně europoslance Miroslava Pocheho v čele diplomacie. Během dne Zeman jednal s navrhovanými šéfy resortů spravedlnosti, průmyslu, práce a sociálních věcí a kultury.
Jako první v půl dvanácté Zeman přijal Taťánu Malou, která by se podle návrhu měla stát ministryní spravedlností. Opozice jí vyčítá hlavně střet zájmů kvůli spoluvlastnictví insolvenční společnosti a nedostatečné vzdělání.
Podle premiéra Babiše je ale post ministra spíš manažerská funkce, takže právnické vzdělání ze slovenské Panevropské vysoké školy v Bratislavě, které neuznává Česká advokátní komora, není takový problém. „Já považuji samozřejmě funkci ministra spíš za manažerskou než odbornou, i když samozřejmě člověk té problematice musí rozumět, ale je to o výběru lidí,“ řekl Babiš v pondělním rozhovoru pro Radiožurnál.
Premiér Andrej Babiš ale svůj výběr obhajuje s tím, že má pro řízení ministerstva spravedlnosti dobré předpoklady, ale že „teď na ni běží kampaň“, dodal v rozhovoru.
V souvislosti s navržením poslankyně Malé do čela ministerstva spravedlnosti se také opět začalo diskutovat o jejím někdejším výroku o stíhání Babiše v kauze Čapí hnízdo. Mluvila o možném odkladu stíhání do doby, až skončí volební období. Zeman uvedl, že její vyjádření nebylo šťastné, z jeho slov ale vyplynulo, že jmenování Malé to neovlivní.
Malá po jednání: Neodešla jsem s pláčem
„Jak vidíte, tak jsem neodešla ze zámečku s pláčem,“ řekla po jednání s prezidentem Malá. Podle jejích slov bude mezi její priority patřit zrychlení vymahatelnosti práva a zkrácení soudního řízení. S Milošem Zemanem se prý na všech tématech shodli. „Debata byla velmi intenzivní. Nenarazili jsme na téma, ze které bychom měli z pohledu odbornosti rozdílný názor,“ prohlásila Malá.
Vyjádření Taťány Malé jsme vysílali živě zde:
Od půl jedné u prezidenta jednala Marta Nováková, která by měla obsadit post ministryně průmyslu. Nováková je prezidentkou Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a přichází na ministerstvo v době, kdy se bude řešit návrh na transformaci polostátního koncernu ČEZ. S tím souvisí také dostavba jaderných bloků Temelína a Dukovan. Nováková však není na energetiku expertkou, dosud se věnovala byznysu se svou společností U&SLUNO, která se zaměřuje na IT.
Ve tři hodiny odpoledne do Lán přijel Petr Krčál, který by se měl stát ministrem práce a sociálních věcí. Na Petra Krčála by od jeho předchůdkyně Jaroslavy Němcové čekal zákon o sociálním bydlení, který kritizuje i samotná sociální demokracie. Krčál již na ministerstvu práce a sociálních věcí působil coby náměstek Michaely Marksové. V pozici náměstka působil také u dřívějšího ministra pro lidská práva Jana Chvojky.
Po návštěvě u prezidenta Zemana uvedl, že nebude zasahovat do trestních oznámení, které ministerstvo podalo v době působení končící ministryně Jaroslavy Němcové (ANO) na minulé vedení resortu kvůli zakázkám na informační systémy.
Krčál novinářům také řekl, že nejprve je nutný zákon o sociálním bydlení, pak může přijít na řadu omezení dávek na bydlení.
Kandidát na ministra kultury Antonín Staněk (ČSSD) chce klást důraz na obnovu památek a také se zaměřit na prezentaci české kultury v zahraničí. „Revitalizace a obnova by se měla týkat nejen památek státu, ale i těch v krajích a obcích, u nichž jde o dotační tituly,“ uvedl olomoucký primátor Staněk. Hodlá také zmapovat česká kulturní centra v zahraničí a posílit je.