1 Imunita pro Babiše

Zrušit Babišovi imunitu? Až budeme mít nezávislou policii a soudy, tvrdí Vondráček

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Podle předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO), si Andrej Babiš zaslouží být premiérem. Se zrušením poslanecké imunity pro Babiše nesouhlasí, vyšetřování by se podle něj stejně natáhlo a Andrej Babiš by se za čtyři roky výkonu funkce nestihl očistit. Chce to prý počkat, až budeme mít nezávislou policii a soudy. Uvedl to v rozhovoru pro DVTV.

Daniela Drtinová položila Vondráčkovi otázku, zda je Andrej Babiš součástí privilegované vrstvy politiků, na které se nevztahuje trestní právo. Odkázala na předchozí program hnutí ANO, ve kterém bylo zrušení poslanecké imunity zaneseno. „Musíme si počkat, až nám situace uzraje do té míry, že budeme mít jasně nezávisle pracující policii, jasně nezávislé státní zastupitelství,“ odpověděl Vondráček.

Podle Radka Vondráčka znamená nevydání Andreje Babiše posunutí vyšetřování o čtyři roky, nikoli jeho beztrestnost. „Rozhodujeme o tom, zda může být policejním vyšetřováním ohrožen výkon poslaneckého mandátu,“ uvedl v DVTV Vondráček. „Tady je problém s délkou trvání, to je celé,“ dodal Vondráček.

Daniela Drtinová od Vondráčka také požadovala vysvětlení tvrzení, že je potřeba v případě vydání premiéra k trestnímu stíhání obzvláště obezřetně. Diskuze se pak opět točila kolem toho, zda je premiér něčím víc než jiní poslanci, kteří byli ke stíhání vydáni či více než běžný občan. „Není to kvůli Andreji Babišovi, ale zkrátka některé zkušenosti jsou nepřenosné,“ uvedl Vondráček v rozhovoru.

Na dotaz, zda by neusnadnilo jednání návrh jiného kandidáta, však Vondráček reagoval tak, že za Andrejem Babišem stojí. Hnutí ANO prý také nerozporuje jiným stranám jejich předsedy. Vznesl argument, že kauza Čapí hnízdo prošla volbami.

Podle Vondráčka je hnutí ANO v povolebním vyjednávání velkorysé. Stěžoval si, že ostatní strany ale vedou jen minimální diskuzi. Bez dohody s SPD prý nelze ustanovit sněmovnu.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je vyšetřován kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Policie vydala žádost k trestnímu stíhání v srpnu. Poslanci následně 6. září Babiše k trestnímu stíhání vydali. Tím, že byl Andrej Babiš znovu zvolen, však získal poslaneckou imunitu. Sněmovna se nyní rozhodla o Babišově vydání jednat až poté, co obdrží stanovisko mandátového imunitního výboru. Ten se kvůli tomu bude teprve scházet.

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni v březnu řekl, že v době získání dotace byla farma napsaná na jeho dvě dospělé děti a bratra jeho ženy. Vyšetřování farmy označuje Babiš i Faltýnek za účelovou kampaň.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,