Německý prezident považuje Marxe za významného myslitele

Hodnocení Karla Marxe

Německý prezident považuje Marxe za významného mysliteleNOVÉ
Německý prezident Frank Walter Steinmeier Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Za „velkého německého myslitele“ považuje německý prezident Frank-Walter Steinmeier filosofa a revolucionáře Karla Marxe. Toto hodnocení platí se vší rozporuplností, prohlásil podle agentury DPA šéf německého státu při pódiové diskusi, která se konala v berlínském zámku Bellevue u příležitosti 200. výročí narození Marxe.

Teoretik socialismu a komunismu se narodil 5. května 1818 v německém městě Trevíru. Proslulé je zejména dílo Komunistický manifest, které napsal společně s Bedřichem Engelsem. Jeho učení se po pozdějším „rozpracování“ vůdcem ruské bolševické revoluce Leninem stalo jedním ze symbolů nechvalně známé „diktatury dělnické třídy“.

Marx byl podle vyjádření Steinmeiera kategorický myslitel, jehož kategorie byly strnulé. Byl pevně přesvědčený o platnosti svých myšlenek. Jeho vnitřní hybnou silou ale byly poměry dané doby. „Šlo mu o odstranění masové bídy a poručnictví uplatňovaného železnou rukou autoritářského státu,“ řekl německý prezident, podle něhož je Marxovo dílo prodchnuto silným humanismem.

Nicméně Marxe nelze oddělovat od marxismu a jeho dílo od důsledků působení. „My Němci bychom neměli Marxe vynášet do nebes ani ho vymazávat z našich dějin. Nemusíme se Marxe bát, ale ani mu stavět sochy,“ konstatoval Steinmeier.

Čtěte také: Klaus spílá Junckerovi: Uctívat Marxe je výsměch dějinám. V Trevíru chystá protiakci

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články