Loď s 60 africkými migranty doplula do Španělska. Itálie i Malta ji odmítly

Jako horký brambor...

Loď s 60 africkými migranty doplula do Španělska. Itálie i Malta ji odmítlyNOVÉ
Loď s 60 migranty připlouvající do španělského přístavu. Foto:

Print screen: AFP news agency/Youtube

1
Svět
Sdílet:

Do Barcelony po čtyřech dnech dorazila loď španělské nevládní organizace se 60 migranty z Afriky, které odmítly Itálie a Malta. Tyto dvě země ve snaze zastavit masový příliv migrantů do Evropy uzavřely nedávno přístavy lodím zahraničních nevládních organizací a Malta dnes nepovolila vzlétnout malému letadlu, jež pomáhá hledat migranty v moři u Libye. Německá kancléřka Angela Merkelová  ve Spolkového sněmu uvedla, že postup při řešení problému migrace rozhodne o tom, zda přetrvá Evropská unie.

Merkelová v parlamentní debatě k rozpočtu na rok 2018 připomněla, že na summitu EU minulý týden se země unie shodly v tom, že migrace je problém všech členů EU. Kancléřka také slíbila, že Německo přispěje svým dílem k ochraně vnějších evropských hranic.

I dnes zazněla na adresu kancléřky kritika za její dosavadní přístup k migraci. Šéfka frakce nejsilnější opoziční strany Alternativa pro Německo (AfD) Alice Weidelová obvinila Merkelovou, že její trvání na liberální migrační politice rozdělila Německo i Evropu.

Migrace rozděluje i německou vládní koalici. K tomu dnes Merkelová v rozhovoru s televizí ARD řekla, že stabilita vlády není ohrožena. Těžištěm koaličních debat je nyní vybudování takzvaných tranzitních center na hranicích s Rakouskem, odkud by mělo Německo vracet migranty již dříve zaregistrované v jiné zemi EU. Merkelová dnes uvedla, že v těchto centrech by měli být migranti maximálně 48 hodin, jak to stanoví ústava.

Po čtyřech dnech plavby dnes dorazila do Barcelony loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms se 60 migranty z Afriky, mezi nimiž je 50 mužů, pět žen a pět nezletilých. Zatímco běženci se radovali, že konečně přistáli, šéfka mise této lodi Anabel Montesová kritizovala Itálii a Maltu. „Museli jsme plout čtyři dny, než jsme je mohli vyložit, a mezitím jsme nemohli zachraňovat další,“ řekla Montesová.

Německá nevládní organizace Sea Watch dnes oznámila, že maltské úřady nepovolily vzlétnout malému letadlu Moonbird, které tato organizace spolu se švýcarskou humanitární iniciativou pilotů provozuje. Kapitán letounu Ruben Neugebauer maltským médiím řekl, že toto letadlo létalo z Malty téměř rok skoro každý den, aby pomáhalo vyhledávat migranty na vratkých člunech u libyjských břehů. Podle Neugebauera spolupracovala jeho posádka s maltskými úřady i s italskou pobřežní stráží.

Čtěte také: U břehu Libye se potopila loď s migranty, pohřešuje se asi 100 lidí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články