Britové chtěli migranty zatlačit do moře. Výhrůžky přiměly Francii ke spolupráci
MIGRAČNÍ CESTA
Britská pobřežní stráž o víkendu zadržela u Doveru člun s migranty, na jehož palubě byla i nemluvňata. Počty lidí, kteří se na člunech pokoušely dostat z Francie do Británie, dosahovaly v posledních týdnech rekordních hodnot. V posledních dnech se je podle stanice ITV přece jen podařilo snížit. Předcházela tomu diplomatická přestřelka mezi Londýnem a Paříží.
Podle deníku Daily Mail za zlepšením situace stojí ochota Francouzů spolupracovat na zastavování migrantů. Zvýšila se údajně poté, co britská ministryně vnitra Priti Patelová chtěla zastavit příspěvky do programu zaměřeného proti pašování lidí. Ještě před tím pohrozila Paříži, že britská pobřežní stráž bude zadržovat čluny s migranty a obracet je zpátky k francouzským břehům.
V posledních deseti dnech se na člunech pokusilo přeplavat Lamanšký průliv celkem 2292 lidí. Francouzi z nich zadrželi více než polovinu. V předcházejícím období se to dařilo jen zhruba u třetiny lidí nelegálně překračujících mořskou hranici.
Přesto migranti připlouvají do Británie v rekordních počtech. Například v pátek zadrželi Britové 174 lidí v šesti člunech. Jejich celkový počet za letošní rok tím přesáhl 15 tisíc a vyšplhal se téměř na dvojnásobek údajů za loňský rok.
Britské ministerstvo vnitra vzneslo požadavek vůči Francii, zda by se pokusila zastavit tři čtvrtiny migrantů na mořské cestě do Británie do konce tohoto měsíce. Za této podmínky je Británie nadále ochotná přispívat do fondu proti pašování lidí. Britští úředníci teď považují zlepšující se spolupráci s Francouzi za výsledek finančního tlaku Londýna na Paříž.
„Když jde o peníze Francouzi vždy zpozorní,“ cituje deník The Times britského úředníka. Za počínáním Francie, která migraci do Británie kladla jen minimální zábrany, mohou být prezidentské volby, které se konají za půl roku. Prezident Emmanuel Macron nechce v této otázce působit jako slabý. Očekává se, že imigrace bude představovat jedno z hlavních volebních témat.
Francouzi při jednáních s Brity poukazují na to, že se neustále musí přizpůsobovat měnící se taktice pašeráků lidí a museli nasadit řadu prostředků a postupů. Například poslanec za Calais Pierre-Henri Dumon řekl BBC, že jeho zemi opustil tak vysoký počet migrantů, protože je nemožné monitorovat 300 až 400 kilometrů pobřeží a postavit policejní hlídku na každých sto metrů. „Děláme, co můžeme. Každou noc zastavíme stovky lidí ještě před tím, než se vydají na cestu,“ uvedl poslanec.
Francie na začátku měsíce vzdorovala plánu britské ministryně vnitra Priti Patelové. Čluny s migranty měla podle ní od britských břehů odrážet pobřežní stráž a směrovat je zpátky k francouzským břehům. Ministr pro evropské záležitosti Clement Beaune o britském plánu prohlásil, že je nebezpečný a zřejmě i proti mezinárodnímu právu.
„Nemůžeme tam nechat umírat lidi. To znamená, že bychom měli víc spolupracovat. Jsme na to připraveni,“ prohlásil Beaune. „Pojme se pohnout dopředu a hledat řešení. Přehnané reakce a kontroverze mezi námi narůstají, protože nepostupujeme společně,“ dodal.