„Novela druhé komunistické krádeže“ míří k Ústavnímu soudu. Její odpůrci mají šanci na úspěch

Církevní restituce

„Novela druhé komunistické krádeže“ míří k Ústavnímu soudu. Její odpůrci mají šanci na úspěchNOVÉ
Předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) a předseda KSČM Vojtěch Filip Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Komunisté se po protlačení církevních restitucí nemusí dlouho radovat. Daňovou novelu se totiž chystají senátoři i někteří poslanci napadnout u Ústavního soudu. Zákonodárci tak mohou učinit až po podpisu prezidenta Miloše Zemana, který však už dříve avizoval, že s komunistickým návrhem souhlasí. Podle ústavního právníka Jana Kysely mají návrhy šanci na úspěch s ohledem na dřívější rozhodnutí Ústavního soudu.

Senátní veto přehlasovali poslanci z klubů ANO, SPD, KSČM a ČSSD pohodlnou většinou 114 poslanců. Zdanění církevních náhrad však nemusí do příštího roku vůbec platit. Napadnout původní komunistický návrh se chystá skupina senátorů a také část poslanců. Podporu pro podání už dříve sehnal senátor Zdeněk Hraba (STAN). „Mám ambici připravit návrh na zrušení k Ústavnímu soudu maximálně do tří týdnů ode dne, kdy zákon vyjde ve sbírce zákonů,“ uvedl pro Echo24 Hraba.

Také v dolní komoře se chystá podání návrhu k Ústavnímu soudu. Podle poslance a předsedy ústavně-právního výboru Marka Bendy (ODS) je pro návrh připraveno už dostatek podpisů. V Poslanecké sněmovně jich je zapotřebí minimálně 41. „Musíme počkat na podpis prezidenta a publikaci, cca na konci května,“ řekl pro Echo24 Marek Benda.

Návrhy mají podle ústavního právníka Jana Kysely šanci na úspěch. „Záleží na tom, jak bude návrh napsán. Uvážíme-li jaké námitky byly v předloze formulovány a budou-li shromážděny a opřeny o dosavadní judikaturu Ústavního soudu, tak návrh může mít značnou šanci na úspěch. Netroufám si tvrdit, že stoprocentní. Přeci jenom se Ústavní soud obměnil v období, kdy rozhodoval například o dodatečném zdanění příspěvku na stavební spoření nebo zdanění solárních elektráren. Tyto nálezy byly velmi podobné,“ řekl pro Echo24 Jan Kysela.

Podle něj je také jisté, že pokud v návrzích nebude žádost o přednostní projednání, tak se k nim Ústavní soud nedostane do konce roku.

S komunistickým návrhem souhlasili poslanci SPD, hnutí ANO a ČSSD. Už dříve KSČM uvedla, že církevní restituce jsou jednou z jejich priorit, které požadují po vládě výměnou za důvěru kabinetu Andreje Babiše. Objevovaly se také hlasy, podle kterých si touto předlohou komunisté testují věrnost vládního hnutí ANO a sociální demokracie.

Schválení církevních restitucí odsoudil předseda strany ODS Petr Fiala. „Ustupování komunistům se nikdy v minulosti nevyplatilo, vláda se ale nepoučila. Kvůli hlasům vládních poslanců, také kvůli hlasům KSČM a SPD, prošlo zdanění církevních restitucí, ačkoliv zákon sněmovně vrátil Senát,“ uvedl Fiala.  "Církve byly komunisty okradeny, věřící pronásledováni, řada církevních představitelů skončila ve vězení. Spáchané křivdy složitě vyjednaná dohoda aspoň částečně napravovala. Komunisté, místo, aby se styděli, dále tyto křivdy prohlubují,“ dodal šéf opoziční ODS.

Podobně se vyjádřil i místopředseda strany Martin Kupka. „Stát by neměl popírat a odvolávat to, co už jednou podepsal. Zejména tehdy, když tím alespoň částečně napravuje komunistickou krádež církevního majetku. Obrátíme se na Ústavní soud,“ uvedl Kupka. Jako o vládní akci mluvil i předseda lidovců Marek Výborný. „Respektuji rozhodnutí sněmovny o zdanění náhrad církvím. Nic to ale nemění na tom, že se dle mého názoru jedná o bezprecedentní porušení právních jistot a sprostý obchod mezi ANO, ČSSD a KSČM za podporu vládě,“ uvedl Výborný.

Už během projednávání bodu se předseda poslaneckého klubu Miroslav Kalousek obracel na přítomné poslance s tím, že nemusejí hlasovat podle přání komunistů. „A za pět, za deset, za dvacet let se vás zeptají vaše děti, zeptá se vás vaše historie: vy jste se podíleli, nebo nepodíleli na tom zločinu? A vy máte šanci říct, že nepodíleli. Stačí, když nebudete aktivní. Stačí, když nebudete přítomni při hlasování. Stačí, když neřeknete ano, protože přehlasováváme naprosto správné a jednoznačné zamítnutí Senátu. Je to na každém z vás, na svědomí každého z vás,“ řekl Miroslav Kalousek s tím, že se tímto zákonem jedná o „novelu druhé komunistické krádeže“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Drama kolem zdanění církevních restitucí se odkládá

Komunisti vyhráli, všechny církve mají platit daň. Opozice se obrátí na Ústavní soud

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články