Ruská jaderná ponorka vypustila čtyři ničivé rakety
RUSKÉ TESTY V OCHOTSKÉM MOŘI
Rusko ukazuje světu svoji vojenskou akceschopnost. V uplynulém týdnu se uskutečnilo cvičení strategických jaderných sil. Vůbec poprvé Rusové v sobotu testovali salvu čtyř mezikontinentálních balistických raket z jedné z nejmodernějších ruských jaderných ponorek třídy Borej, ponorky Vladimir Monomach v Ochotském moři.
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo záběry z tohoto cvičení, kdy ponorka K-551, nazvaná po kyjevském knížeti a vynikajícím válečníkovi Vladimiru Monomachovi, vypouští ničivé balistické rakety RSM-56 Bulava na cíl vzdálený 5000 kilometrů. Informuje o tom ruská RT i agentura AP.
Russian nuclear submarine ‘Vladimir Monomakh’ performs a salvo launch of four ballistic ‘Bulava’ missiles during Russian Navy Pacific Fleet drills in the Sea of Okhotsk. pic.twitter.com/bh7K7hgsb5
— RT (@RT_com) December 13, 2020
Ponorka Vladimir Monomach je dlouhá 170 metrů a je určena k přepravě 16 raket Bulava, kromě torpéd a střel s plochou dráhou letu Onyx a Kalibr. Chystá se i testování ponorky Kňaz Oleg, která by se k ruskému námořnictvu mohla připojit v příštích dvou letech.
Rusko v uplynulém týdnu testovalo i střely s plochou dráhou letu z nadzvukového strategického bombardéru Tu-160 a ze strategického čtyřmotorového turbovrtulového bombardéru Tu-95MS. Jednalo se přitom zřejmě o řízené střely Ch-101 a Ch-555, odpalované ze vzduchu.
Podzvukové střely Ch-555 s konvenční hlavicí jsou modifikací střel Ch-55, které mohou nést jaderné hlavice. Ch-555 byly vypouštěny z bombardérů Tu-160 a Tu-95MS při operacích v Sýrii. Ministerstvo obrany rovněž ukázalo záběry odpalu mezikontinentálních balistických raket z mobilního komplexu Jars na kosmodromu Pleseck a také z jaderné ponorky Karelia nacházející se pod hladinou.
Moskva v posledních letech vojenské manévry zintenzivnila na pozadí zvýšeného napětí ve vztazích se Západem po ruské anexi ukrajinského Krymu. Cvičení se uskutečnilo z rozkazu prezidenta Vladimira Putina, který je vrchním velitelem ruských ozbrojených sil.
Manévry se uskutečnily necelé dva měsíce před vypršením dohody označované jako nový START nebo START 3. Platnost v Praze podepsaného dokumentu, který omezuje počty strategických jaderných zbraní, skončí 5. února. Dohoda může být prodloužena o pět let, pokud se na tom signatáři dohodnou. Washington a Moskva však dosud nedospěly v tomto směru k dohodě.