Vousy do McDonaldu nepatří. Ortodoxní žid žaluje fastfood kvůli firemním pravidlům
Soud s McDonaldem
Žaloba podaná na fastfoodový řetězec McDonald‘s kvůli příliš přísné firemní politice. K tomu se uchýlil jeden z uchazečů o práci – chasidský žid. Tito ortodoxní vyznavači běžně nosí dlouhé vousy a právě kvůli nim měl být diskvalifikován. Informoval o tom americký Newsweek nebo izraelský deník The Jerusalem Post.
Zaměstnanec působící na pracovišti, přicházející do styku s nabízenými pokrmy by měl být téměř hladce oholený. Tak zní jedno z hygienických pravidel známého fastfoodového kolosu, které je tak součástí neporušitelné firemní politiky. Muž židovského vyznání patřící k chasidské větvi, pro niž jsou dlouhé vousy na bradě typické, se však ucházel o místo v úklidové údržbě. Přesto mu bylo řečeno, že k tomu, aby se mohl o pozici ucházet, musel by se svého plnovousu zbavit.
Uchazeč tvrdí, že byl ochoten připustit kompromis a spínat si vousy do síťky. Vedení pobočky McDonald‘s na americké Floridě se však ani s tímto řešením nesmířilo a muže odmítl. Ten následně zvolil tvrdou cestu a řetězec zažaloval. Případ se stal již v roce 2016, soudní řízení však proběhne teprve nyní, a muž proto požaduje vyplatit mzdu, kterou by obdržel za celé uplynulé tři roky.
Podobný případ floridské soudy řešily i loňský rok. Tehdy se mladík patřící k náboženskému hnutí rastafariánů, kteří se vyznačují výraznými objemnými dredy ucházel o pracovní pozici v zábavním resortu Disney World. Zde mu bylo řečeno, že ho přijmou jedině pokud se dredů zbaví.
Na jeho stranu se nakonec postavila Komise pro rovné příležitosti v zaměstnání a proces nakonec skončil v jeho prospěch, když od resortu vysoudil třicet tisíc dolarů. Komise tehdy argumentovala tím, že jednáním ze strany zaměstnavatele byla porušena jedna z částí zákona o občanských právech z roku 1964, který „zakazuje náboženskou diskriminaci a požaduje po zaměstnavateli, aby učinil přiměřené ústupky v případě striktně dodržovaných náboženských přesvědčení svých zaměstnanců, pokud to pro podnik neznamená nepřiměřenou újmu“.
Čtěte také: Asimilace židů jako „druhý holokaust“. Izraelský ministr se svým výrokem narazil
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.