Poslanci chtějí vyšetřit vliv cizích mocností na Česko. Máme už dost podpisů, říká TOP 09
Vliv Ruska a Číny na Česko
České bezpečnostní instituce dlouhodobě varují před vlivem Ruska či Číny na politické dění v Česku, a tak je potřeba, aby se tím zabývala i sněmovní vyšetřovací komise. Říká to část poslanců v čele s Helenou Langšádlovou (TOP 09), kteří navrhují zřídit sněmovní vyšetřovací komisi. Podle zjištění deníku Echo24 nyní Helena Langšádlová získala pro návrh dost podpisů poslanců, aby se jím zabývala sněmovna.
Návrh vychází ze zpráv Bezpečnostní informační služby (BIS) či Auditu národní bezpečnosti ČR. Zprávy BIS totiž upozorňují, že čínské zpravodajské služby patří vedle ruských mezi nejaktivnější v Česku.
Komise by tak podle poslanců měla zhodnotit stav aktivit cizí moci nepřátelských vůči zájmům Česka, identifikovat slabá místa ČR v tom, jak takovým vlivům čelit, nebo doporučit vládě a poslancům přijmout konkrétní opatření. Například sněmovna by mohla dle návrhu prosadit přehodnocení skutkové podstaty paragrafu trestního zákona věnovaného vyzvědačství.
„Vycházeli jsme z několika podkladů, včetně zpráv BIS za roky 2015 a 2016. Pravidelně je v nich zmiňován ruský a čínský vliv. Chceme apelovat na kolegy, aby komisi ustavili, protože lze předpokládat, že i v té nové zprávě za rok 2017 bude tento vliv zahrnut,“ uvedla pro deník Echo24 Helena Langšádlová.
O důvod k ustavení komise se postaral i prezident Miloš Zeman, pravidelně kritizovaný za proruské a pročínské jednání. Například v kontextu kauzy novičok. Kauza v květnu vyvolala roztržku kolem směřování české zahraniční politiky. Zeman tehdy uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v ČR vyráběl jed typu, který byl při otravě agenta Skripala použit. Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že novičok pocházel z Ruska. Jeho slova o výrobě novičoku v ČR následně popřel například premiér Andrej Babiš (ANO), sněmovní zahraniční výbor a senátní bezpečnostní a zahraniční výbor. Na základě zpráv tajných služeb, které se podle nich neliší, uvedli, že jed se v ČR nevyráběl ani neskladoval.
„Jedna z oblastí, kterou by měla komise vyhodnotit, je role zájmu autoritářských režimů v jednání prezidenta republiky,“ uvedla Langšádlová s tím, že komise by se zabývala i vazbami autoritářských režimů na české politické strany, propagandistickými kampaněmi v Česku či vazbami obchodních společností z autoritářských režimů na české státní a politické instituce.
Langšádlová v čele komise?
„Návrh na ustavení komise podáme v souvislosti s uveřejněním nové zprávy BIS za rok 2017. Ta zatím není, ale touto dobou bývá uveřejněná,“ řekla Langšádlová. Zda by Langšádlová byla v čele komise v případě, že pro ni zvedne ruku většina sněmovny, zatím poslankyně nechce předjímat. „To by záleželo na poslancích,“ uvedla. „Je odpovědnostní politiků, aby měli ucelenou zprávu o vlivu autoritářských režimů,“ dodala s tím, že se návrh pro ustavení komise nesnaží shodit práci zpravodajských služeb. „Nezpochybňuji, že naše zpravodajské služby tomuto vlivu věnují pozornost, ale šíře s ním spojených témat je tak velká, že to zdaleka není jen o práci zpravodajských služeb,“ řekla Helena Langšádlová.
Jedna vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny už rok funguje, věnuje se privatizaci OKD a její vznik iniciovali Piráti. V čele komise je pirátský poslanec Lukáš Černohorský.