1 Nadávky na Trumpa

Idiot, odporná osoba: Tak nazývali Trumpa dva vysocí úředníci FBI během kampaně

, NOVÉ

Témata: ,

Dva vysoce postavení úředníci amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kteří se později podíleli na vyšetřování možného vměšování Ruska do prezidentských voleb, v průběhu kampaně nazývali tehdejšího kandidáta Donalda Trumpa „idiotem“ a „odpornou osobou“. V textových zprávách si také psali, že vyhrát by podle nich měla demokratka Hillary Clintonová a že vidina Trumpova vítězství je děsivá. Píší o tom americká média, která získala kopie vzkazů.

Předpisy přitom nařizují pracovníkům FBI naprostou nezaujatost. Kauzou se zabývá inspekce ministerstva spravedlnosti.

Agent FBI Peter Strzok a právnička této organizace Lisa Pageová si od roku 2015 napsali stovky textových zpráv, v nichž diskutovali o budoucí hlavě Spojených států. Podle deníku The Washington Post byli nejen kolegové, ale spojoval je také mimomanželský milenecký poměr. Strzok byl rovněž jednou z klíčových postav při vyšetřování Clintonové kvůli využívání soukromého e-mailu ke služebním účelům.

Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller odvolal Strzoka z funkce už v létě, kdy se vedení úřadu o sporném obsahu SMS zpráv dozvědělo. Na vyšetřování se již nepodílí ani Pageová. Oba ale u FBI dál pracují.

Existence kontroverzních vzkazů, o nichž americká média informovala na začátku tohoto měsíce, pak Trumpovi podle agentury AP poskytla munici k tomu, aby FBI obvinil z politické předpojatosti. Republikáni rovněž tehdy uvedli, že Muellerův tým není nezaujatý a jeho závěrům nelze věřit. Šéf Bílého domu také řekl, že FBI je „v troskách“ a jeho nové vedení musí úřad vyčistit.

FBI řídí Chris Wray, jenž v čele instituce vystřídal v květnu Jamese Comeyho, kterého Trump vyhodil.

Mueller se už několik měsíců snaží odhalit případné vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb a jeho pozornost se stále více soustřeďuje na osoby v Trumpově okolí. Mueller už vznesl obvinění proti lidem z Trumpova týmu poradců, kromě někdejšího poradce Michaela Flynna je to například i bývalý šéf Trumpovy volební kampaně Paul Manafort.

Čtěte také: Trumpův kandidát neuspěl, V Alabamě vyhrál demokrat Jones

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.