Idiot, odporná osoba: Tak nazývali Trumpa dva vysocí úředníci FBI během kampaně

Idiot, odporná osoba: Tak nazývali Trumpa dva vysocí úředníci FBI během kampaněNOVÉ
Idiot, odporná osoba: Tak nazývali Trumpa dva vysocí úředníci FBI během kampaně Foto:

FOTO: Shutterstock

Svět

Nadávky na Trumpa

Echo24

Dva vysoce postavení úředníci amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kteří se později podíleli na vyšetřování možného vměšování Ruska do prezidentských voleb, v průběhu kampaně nazývali tehdejšího kandidáta Donalda Trumpa „idiotem“ a „odpornou osobou“. V textových zprávách si také psali, že vyhrát by podle nich měla demokratka Hillary Clintonová a že vidina Trumpova vítězství je děsivá. Píší o tom americká média, která získala kopie vzkazů.

Předpisy přitom nařizují pracovníkům FBI naprostou nezaujatost. Kauzou se zabývá inspekce ministerstva spravedlnosti.

Agent FBI Peter Strzok a právnička této organizace Lisa Pageová si od roku 2015 napsali stovky textových zpráv, v nichž diskutovali o budoucí hlavě Spojených států. Podle deníku The Washington Post byli nejen kolegové, ale spojoval je také mimomanželský milenecký poměr. Strzok byl rovněž jednou z klíčových postav při vyšetřování Clintonové kvůli využívání soukromého e-mailu ke služebním účelům.

Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller odvolal Strzoka z funkce už v létě, kdy se vedení úřadu o sporném obsahu SMS zpráv dozvědělo. Na vyšetřování se již nepodílí ani Pageová. Oba ale u FBI dál pracují.

Existence kontroverzních vzkazů, o nichž americká média informovala na začátku tohoto měsíce, pak Trumpovi podle agentury AP poskytla munici k tomu, aby FBI obvinil z politické předpojatosti. Republikáni rovněž tehdy uvedli, že Muellerův tým není nezaujatý a jeho závěrům nelze věřit. Šéf Bílého domu také řekl, že FBI je „v troskách“ a jeho nové vedení musí úřad vyčistit.

FBI řídí Chris Wray, jenž v čele instituce vystřídal v květnu Jamese Comeyho, kterého Trump vyhodil.

Mueller se už několik měsíců snaží odhalit případné vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb a jeho pozornost se stále více soustřeďuje na osoby v Trumpově okolí. Mueller už vznesl obvinění proti lidem z Trumpova týmu poradců, kromě někdejšího poradce Michaela Flynna je to například i bývalý šéf Trumpovy volební kampaně Paul Manafort.

Čtěte také: Trumpův kandidát neuspěl, V Alabamě vyhrál demokrat Jones

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články