1 Boj proti dezinformacím

Facebook bojuje s fake news. Nově upozorní uživatele na pochybné účty

, NOVÉ

Témata: , , ,

Populární sociální síť Facebook přišla s další funkcí, která si klade za cíl potírat fake news a dezinformační materiály. Nově upozorňuje uživatele na jimi sledované stránky a účty, které šíří pochybné příspěvky, píše technologický server The Verge. Nový nástroj ovšem zatím není dostupný v České republice a není jasné, jestli někdy bude.

Společnost Marka Zuckerberga tak reaguje na početné výtky ze strany uživatelů i politiků, že nechává dezinformacím na své sociální síti volný prostor. Proto odstartovala spolupráci s několika zpravodajskými společnostmi a nezávislými vývojáři na způsobech, jak šíření fake news zarazit nebo aspoň zpomalit.

Nejnovější nástroj, který uživatelé v některých zemích mohou najít v Centru nápovědy, vypisuje pochybné účty, které sdílejí neověřené a lživé odkazy či mají silnou vazbu na ruskou propagandu. Stejný nástroj mohou uživatelé najít i na sociální síti Instagram. V hledáčku nové funkce je především společnost Internet Research Agency (IRA), která má na kontě celou řadu falešných zpráv, dezinformací a trollení.

Řada internetových analytiků ale hodnotí snahy Facebooku jako nedostačující. Nástroj bere v potaz hlavně anglicky psané zprávy a ignoruje nemalý počet jiných facebookových stránek a skupin, které nadále a bez postihu šíří fake news. Upozornění na podezřelé účty navíc není dostupné v mnoha zemích, Českou republiku nevyjímaje. 

Další překážkou je nedostatek společností, se kterými by mohla sociální síť konzultovat podezřelý obsah. V případě anglicky psaných článků spolupracuje kromě novinářů i se serverem Snopes.com, v mnoha zemích ovšem chybí obdobné iniciativy. V České republice tuto agendu zastává několik webových stránek i Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které spadá po ministerstvo vnitra.

Čtěte také: Štědrovečerní přání prostřednictvím SMS je minulost. Frčí sociální sítě

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.