Česko vysychá. Stát pumpuje miliardy na zadržení vody v krajině

Nedostatek vody

Česko vysychá. Stát pumpuje miliardy na zadržení vody v krajiněNOVÉ 2
Domov

Ladislav Šustr

Přes sedm miliard z rozpočtu a více než jedenadvacet miliard z peněz Evropské unie. Tolik v minulých čtyřech letech vynaložilo ministerstvo zemědělství v boji proti suchu a zadržení vody v krajině. A s dalšími miliardami se počítá na další roky. Nedostatek vody je totiž reálným problémem, který se nejvíce objeví v letních měsících. Minulý rok znamenal pro tuzemské zemědělce jeden z nejsušších v dlouhodobé historii. Škody jsou vyčísleny na skoro jedenáct miliard.

Problém s nedostatkem a zadržením vody řeší ministerstvo zemědělství už několik let. Jako hlavní prioritu si ji letos vybral ministr Miroslav Toman (ČSSD). V některých částech Česka totiž chybí v důsledku suchého počasí přes 700 milimetrů srážek. Podle odborníků je to stejné, jako kdyby nepršelo devět měsíců v roce. Na více než polovině území se pak celkový úhrn srážek odhaduje na 600 až 800 milimetrů.

Ministerstvo tak připravuje úpravy, které by zadržely vodu v krajině. Toman si tak slibuje zlepšení od novely o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech. Ta by měla pomoci Státnímu pozemkovému úřad s vykupováním pozemků pro úpravy za tržní ceny. Úpravy by se pak mohly řešit ve více katastrech najednou. S ministerstvem životního prostředí navíc Toman připravuje novelu vodního zákona. Ta by zahrnovala komisi v krajích a obcích, která by mohla v případě sucha vyhlašovat stav nedostatku vody. To by mohlo vést k opatřením jako omezení zalévání, napouštění bazénů či mytí aut.

Společně s právní úpravou se však resort zemědělství připravuje na velké investice do staveb přehrad. Ministerstvo dokončilo studii proveditelnosti ve středočeských Kryrách, Senomatech a Šanově. Projektové práce se provádí na přehradě ve Vlachovicích. „Od roku 2015 jsme na opatření proti suchu a nedostatku vody vynaložili z národního rozpočtu 7,4 miliardy korun a ze zdrojů Evropské unie 21,6 miliardy. Zaměřili jsme se na zadržování vody v krajině i na zabezpečení vodních zdrojů,“ řekl dříve ministr zemědělství Miroslav Toman.

V programech se navíc plánuje, že ministerstvo chce zvětšit dotace na obnovu a modernizaci závlah. To by mělo přijít na 1,1 miliardy korun do tří let. Od roku 2016 se v programu utratilo na 82 milionů korun.

Zemědělce v minulém roce postihlo sucho prakticky v celé západní a střední Evropě. V Polsku se škody v tomto roce odhadují na 11 miliard korun, v Belgii na 6,75 miliardy, v Německu na 17 miliard.

Zadržování vody v krajině a její nedostatek řeší i ministerstvo životního prostředí. Šéf resortu Richard Brabec (ANO) požaduje zavedení regulátorského úřadu. Ministerstvo oproti tomu zatím neuvažuje o zvedání poplatků za odběr podzemní vody. „Je to o daleko větším využívání dešťové vody, případně vody odpadní – není to o nějaké represi a zatěžování občanů vyšší cenou, ale je to o jejím lepším využití,“ řekl Richard Brabec.

Brabec dodal, že některé obce v minulém roce neměly vodu ani v zimních měsících. „Pokud by zima nebyla mimořádně bohatá na srážky, tak do příštího roku můžeme vstupovat s obrovským srážkovým handicapem, který může vyústit v krizový stav,“ varuje Richard Brabec.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Sucho způsobilo zemědělcům škody za 11 až 12 miliard Kč, potraviny zřejmě podraží

Odškodné za loňské sucho. Ministerstvo rozdělí mezi zemědělce dvě miliardy