Írán dostane nová letadla. V předvečer začátku hospodářských sankcí USA

Írán dostane nová letadla. V předvečer začátku hospodářských sankcí USANOVÉ
Letadlo ATR - 72 Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

Svět

Ekonomické sankce proti Íránu

Íránská letecká společnost Iran Air oznámila, že v neděli převezme dodávku pěti nových letadel francouzsko-italského výrobce turbovrtulových letounů ATR. Obdrží je v předvečer dne, kdy nabudou účinnosti první americké sankce proti Teheránu uložené v květnu poté, co prezident Donald Trump odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015.

„Na základě existujících dohod bude pět nových strojů ATR dodáno v neděli v 06:30 SELČ na letiště v Mehrábádu,“ citovala agentura AFP z prohlášení íránské společnosti.

Příslušná dohoda, kterou podepsala společnost Iran Air v dubnu 2017, se týká nákupu 20 nových letadel. Osm z nich bylo už dodáno.

Firmu ATR se sídlem v Toulouse vlastní Airbus a italská společnost Leonardo Finmeccanica. V únoru 2016 ATR oznámila, že od Íránu přijala předběžnou zakázku na 20 dvoumotorových turbovrtulových letounů typu 72-600. Kontrakt má podle íránských činitelů hodnotu asi 400 milionů dolarů (zhruba deset miliard Kč). Něco málo přes deset procent součástek těchto letadel ale pochází z USA, kvůli čemuž spadají pod americké sankce.

Minulý týden vyjádřil francouzský ministr financí Bruno Le Maire naději, že získá od USA schválení pro dodávku osmi dopravních regionálních strojů ATR Íránu.

Dohoda o nákupu letadel byla zpochybněna odstoupením Spojených států od historické dohody z roku 2015 mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi. Teherán se v ní výměnou za zrušení hospodářských sankcí zavázal omezit svůj jaderný program. Evropská unie s Trumpovým rozhodnutím odstoupit od jaderné dohody a znovu zavést hospodářské sankce vůči Íránu nesouhlasí a chce stejně jako země, které dohodu s Íránem podepsaly (Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko), udržet dokument při životě.

První série amerických sankcí proti Íránu bude obnovena 6. srpna. Týkat se budou dodávek kovů, transakcí spojených s íránskou měnou nebo prodeje automobilů a letadel Íránu.

Írán tvrdí, že ekonomická izolace mu zabrání v obnově jeho zastaralé vzdušné flotily, což ohrožuje lidské životy.

Letos v únoru byla nucena íránská společnost Aseman Airlines zastavit provoz svých strojů ATR poté, co se jeden z nich zřítil v pohoří Zagros na jihozápadě země. Nikdo z celkem 65 cestujících a členů posádky čtyřiadvacet let starého stroje nehodu nepřežil.

Čtěte také: Írán by už neměl vyhrožovat USA, jinak ponese následky, vzkazuje Trump

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články