Pandora přestane používat přírodní diamanty. Vadí jí neetický způsob těžby
UMĚLÉ DIAMANTY
Největší výrobce šperků na světě, dánská společnost Pandora, přestane používat přírodní diamanty. Ve svém úterním sdělení to zdůvodnil jejich cenou a neetickým způsobem těžby. Krok je součástí širší strategie, ve které firma upouští od surovin získávaných v dolech a továrnách často za pomoci porušování lidských práv, uvedla agentura Bloomberg.
Pandora, která vyrobí více šperků než jakákoli jiná klenotnická firma, přišla s tímto rozhodnutím ani ne rok poté, co se zavázala, že k výrobě přestane používat nově vytěžené zlato a stříbro. Od roku 2025 budou její produkty jen z recyklovaných drahých kovů, tak aby se do čtyř let firma stala uhlíkově neutrální.
Diamanty zdobící šperky Pandory budou napříště vyrobené laboratorně. První kolekci s umělými kameny firma představí v Británii, na další trhy ji uvede v roce 2022.
Trh s drahými šperky je ve stínu zpráv o mnohaletém porušování lidských práv při těžbě surovin nutných k jejich výrobě, ale zreformovat se jej dosud nepodařilo. Na znepokojení zákaznické veřejnosti reagovala loni i konkurenční firma Tiffany & Co. Klientům začala nabízet podrobnosti o cestě jednotlivých individuálně zaregistrovaných nově vytěžených diamantů z dolů až do prodejny.
Laboratorně vyrobené diamanty společnosti Pandora se produkují za pomoci zhruba 60 procent obnovitelné energie z uhlíku. V příštím roce má podíl obnovitelné energie stoupnout na 100 procent. Firma uvedla, že umělé diamanty budou mít stejné fyzické vlastnosti jako přírodní kameny. Pandora prodává šperky v mnoha zemích, obchody má i v České republice.
Celosvětový prodej diamantů loni kvůli koronavirovým omezením a ekonomické nejistotě klesl podle zprávy Antverpského světového diamantového centra a společnosti Bain & Co zhruba o 15 procent. Produkce surových diamantů se snížila o 20 procent a ceny klesly o 11 procent.
Trh s umělými diamanty roste dvouciferným tempem. Podle společnosti Bain je udržitelnost důležitá především pro mladé zákazníky.