Miloslav Rozner opět zabrousil. Lety podle něj byly neexistující pseudokoncentrák

názory z SPD

Miloslav Rozner opět zabrousil. Lety podle něj byly neexistující pseudokoncentrákNOVÉ
Poslanec SPD Miloslav Rozner Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Tomio Okamura v tom není sám. Existenci koncentračního tábora v Letech zpochybnil i další poslanec SPD Miloslav Rozner, který před volbami vystupoval jako stranický expert na kulturu. „Nejsem takový odborník na kulturu jako třeba pan exministr Herman, ale bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku.“ To jsou Roznerova slova z prosincového sjezdu SPD, který byl pro veřejnost jinak uzavřený. Nahrávku s Roznerovými slovy nyní zveřejnil pořad České televize 168 hodin. Roznerova slova hned vzbudila nesouhlasné reakce části politické scény.

Rozner se tak připojil na stranu předsedy SPD Tomia Okamury, který proti táboru v Letech také ostře vystupuje. V rozhovoru pro DVTV Okamura uvedl, že tábor nebyl oplocený a lidé tam měli volný pohyb.

Podle odborníků z Muzea romské kultury jde o nepravdivé tvrzení, které jitří protiromské nálady ve společnosti a pošlapává památku obětí perzekuce a genocidy Romů za druhé světové války.

Okamura v rozhovoru jako na svůj zdroj odkázal jednak na nespecifikovaný citát bývalého prezidenta Václava Klause, jednak na údajnou knihu Akademie věd, kterou označil „Tábor Lety, fakta a mýty“. Podle vyjádření Muzea romské kultury taková kniha neexistuje.

Okamura se po pár dnech za slova o neoploceném táboře částečně omluvil. Zopakoval ale, že protektorátní koncentrační tábor pro Romy v Letech u Písku většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. „Omlouvám se za moje nepřesné vyjádření k oplocení tábora v Letech u Písku – podle historiků oplocení tábora bylo dřevěné, místy laťkovým plotem, v plotě byly sice díry, ale pravda, byl tam, i když ho po většinu historie nikdo nehlídal,“ uvedl Okamura na svém facebookovém profilu.

Česko-romské sdružení Konexe kvůli těmto výrokům podalo na předsedu SPD Tomia Okamuru trestní oznámení. „Velmi nás znepokojuje stav, kdy je v České republice tolerováno popírání holokaustu Romů, přestože jde o trestný čin podle §405 trestního zákoníku,“ uvedl mluvčí sdružení Miroslav Brož. Tábor měl podle něj shromáždit české Romy k realizaci takzvaného konečného řešení. „V táboře zemřelo podle záznamů dozorců minimálně 326 vězňů, z toho více než 200 dětí. Romští vězni, kteří dokázali peklo tábora Lety přežít, byli předáni jednotkám SS, odtransportováni do vyhlazovacího tábora Osvětim II Březinka a zde vyhlazeni v plynových komorách,“ uvedl.

Reakce politiků na sebe nenechaly dlouho čekat

Roznerův výrok pobouřil například stranického kolegu Daniela Hermana Mariana Jurečku (KDU-ČSL). „Kdyby blbost nadnášela, ani by se nemusel pan poslanec a celá SPD vybrušovat. Jinak chtěl bych vidět jak by poslanci SPD mluvili, kdyby tam zemřel někdo z jejich předků a pak pro ten odkup hlasovala celá vláda včetně ministrů za ANO!“ napsal na svém twitterovém účtu.

„Jak může vůbec někdo jednat o jejich podpoře vládě,“ ptá se zase europoslanec za ANO Pavel Telička.

„Bejval to hodnej kluk. Rád si hrál s bruskou. Nikomu by neublížil. Pak se ale začal vyjadřovat k táboru v Letech, kde zemřelo 326 lidí a odkud byli vězni transportováni do Osvětimi,“ glosoval Roznerův výrok Dominik Feri z TOP 09.

Miloslav Rozner se poprvé zviditelnil během předvolební debaty v České televizi, ve které vystupoval jako expert na kulturu. Mezi zástupci ostatních stran a hnutí působil nepřipraveně a poněkud nejistě. Rozner se tehdy bránil, že na něj padla nervozita z prvního televizního vystoupení. Poté na sebe připoutal pozornost svou neotřelou odpovědí pro MF Dnes. ,,Nechci se do toho zabrušovat, abych se pak z toho nemusel zase vybrušovat a neřekl něco špatně. Já nechci nic ovlivňovat a čekám, co Tomio pro nás vyjedná,“ odpověděl tehdy Rozner na otázku ohledně povolební strategie strany.

Čtěte také: 450 milionů bereme. Akcionáři schválili prodej vepřína v Letech státu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články