Musíme finančně podpořit studenty, říká šéf Asociace soukromých VŠ Mojžíš
DAŇOVÉ ZVÝHODNĚNÍ PRO STUDENTY
Rektor vysoké školy Newton College a předseda Asociace soukromých vysokých škol MUDr. Jan Mojžíš odeslal ministru školství Robertu Plagovi návrh na daňové zvýhodnění studia na vysokých školách. Návrh počítá s možností zahrnout náklady na studium do daňového základu, a to ve výši 10 tisíc korun měsíčně, nejvýše však 100 tisíc korun ročně.
Předložil jste návrh na daňové zvýhodnění studentů vysokých škol. Proč?
Jsem přesvědčen, že stát musí v nastávající krizi podpořit studenty vysokých škol a jejich rodiče. Pokud premiér, ministr průmyslu a další představitelé státu už roky mluví o potřebě budovat vzdělanostní společnost, teď mají šanci ukázat, že to myslí vážně. Bez vzdělané populace vzdělanostní společnost jaksi nevybudujete.
Cítíte, třeba na počtu přihlášek, už nějaký snížený zájem o studium?
U nás na Newton College evidujeme podobný počet přihlášek, jako v roce minulém. Jako škola, která si potrpí na individuálním přístupu ke každému jednomu studentovi, děláme i v těchto dnech on-line pohovory s každým uchazečem o studium. A tam samozřejmě obavy typu „rád bych u vás studoval, ale rodiče říkají, že ještě uvidí, co bude na podzim,“ zaznívají. I proto nás napadlo pokusit se rodičům studentů podat pomocnou ruku alespoň prostřednictvím daňové úlevy.
Počty přihlášek na jiné vysoké školy samozřejmě detailně neznám.
V čem vlastně váš návrh spočívá?
Chceme dát rodičům možnost, aby si náklady na vysokoškolské vzdělání svých dětí mohli dát do daňového základu. Navrhujeme paušální částku 10 000,- korun měsíčně. Student si musí platit ubytování, stravu, nákup učebnic a učebních pomůcek a řadu dalších věcí. Většinu nákladů přitom nese studentova rodina.
Komunistický poslanec Ondráček posílá studenty univerzit na pole. Je to samozřejmě přehnané, ale neměli by studenti samotní projevit víc aktivity a na studium si přivydělat?
To se samozřejmě děje. Naši studenti chodí běžně na praxe, či brigády. Ale jejich prioritou je studium. A to je, alespoň na naší škole, dosti náročné. Když chcete poctivě studovat, musíte prostě studiu věnovat spoustu času.
Návrhu poslance Ondráčka jsem se upřímně vyděsil. Místo toho, aby studenty motivoval, udělal třeba databázi pracovních nabídek v zemědělství, průmyslu, či obchodu, tak je chce pokomunisticku nahnat povině do kolchozů. Tudy dnes cesta opravdu nevede. Alespoň doufám…
Co půjčky bank na studium? Jak jsou u nás rozšířené a je jejich nabídka dostatečná?
Několik bankovních domů půjčky na studium skutečně poskytuje. Studenty samozřejmě na podobnou možnost upozorňujeme. Nakolik jsou využívané však skutečně nevím. Nevím ani, kolik rodin studentů bude ochotno se v dnešní situaci kvůli studiu zadlužit. I proto si myslím, že náš návrh na daňové zvýhodnění studia na vysoké škole má smysl.