„Spojme se... USA přišly o svůj zdravý rozum, morálku a důvěryhodnost,“ řekl Lavrovovi čínský ministr
ČÍNSKÁ KRITIKA USA
Čínský ministr zahraničí Wang I se během pátečního telefonátu se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem nezvykle ostře opřel do mezinárodní politiky „Trumpových“ Spojených států, zatímco s Lavrovem diskutoval o spolupráci Moskvy a Pekingu při řešení globálních problémů. Čínské ministerstvo bezprecedentně zveřejnilo části dialogu, píše hongkongský deník South China Morning Post.
Podle Wanga Spojené státy svým jednáním tvoří neklidné prostředí a konflikty na mezinárodním poli. „Spojené státy se tupě snaží prosadit svoji strategii Ameriky na prvním místě, a šikanují ostatní svým egoismem a jednostranností. Takhle by velká moc vypadat neměla,“ řekl Wang ruskému ministrovi.
V prohlášení čínského ministerstva zahraničí Wang připodobňuje americké chování k praktikám studené války a McCarthismu. „Čína nikdy nedovolí malé proti-čínské skupině se ujmout vedení, avšak bude pevně bránit jejich čest a zájmy,“ nechal se slyšet Wang. Spojené státy podle něj nezvládly splnit svoje povinnosti, jakožto velká mocnost, ale místo toho se radši zbavovaly zodpovědnosti a snažily se diskreditovat ostatní státy. „USA přišly o rozum, morálku a důvěryhodnost,“ vysvětlil Wang Lavrovovi.
Čínský ministr dále uvádí, že pro Peking je prioritou posílení vztahu s Moskvou, aby obě země mohly i nadále pokračovat ve vzájemné komunikaci a spolupráci a společně bojovat proti pandemii. Tvrdí, že by Čína s Ruskem měly spolupracovat s ostatními zeměmi a společně eliminovat skutečnosti ničící mezinárodní pořádek a narušující světový mír.
Lavrov, podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí, vyjádřil svůj souhlas s Wangem, zejména v otázce unilaterality USA, které podle něj „roztrhaly svůj převlek“ a ukázaly své pravé barvy, když začaly ukládat sankce pro ně nepohodlným zemím.
Zveřejnění prohlášení Pekingem není obvyklým krokem, zvlášť pokud obsahuje takto ostrou kritiku. Wangovi výroky jsou výsledkem upadajících čínsko–amerických vztahů. Vztahy obou zemí se postupně zhoršují již delší dobu, od prosazení vnitrostátního bezpečnostního zákona pro Hongkong, nebo Trumpově časté veřejné kritice Číny, jako původce viru Covid-19, až po spory v Jihočínském moři.
Donald Trump, v reakci na nový bezpečností zákon pro Hongkong, podepsal zákon, který ruší jeho politické výjimky. K Hongkongu budou USA od teď přistupovat jako ke zbytku pevninské Číny.