1 Zákaz vystupování zvířat

Politikům nejde o týrání zvířat, vadíme jim my, říkají cirkusáci

NOVÉ

Témata: , ,

Ministerstvu nejde o zákaz vystupování zvířat ale o zákaz našeho povolání. Tak komentují majitelé cirkusů snahu ministra zemědělství Miroslava Tomana, který připravuje zákon proti vystupování zvířat v cirkusech. Toman ve svém resortu založil pracovní skupinu, která rozhodne o konkrétních podmínkách zákazu. „Co to je za odborníky? Já jsem u cirkusu od svých pěti let. Zajímalo by mě, jakou mají kvalifikaci oni,“ řekl pro Echo24 majitel Cirkusu Humberto Hynek Navrátil.

Plošný zákaz vystupování zvířat v cirkusech požaduje ministr zemědělství Miroslav Toman po zátahu policie v Zooparku Bašť nedaleko Prahy. Vyšetřovatelé totiž přišli na to, že v parku dochází k nelegálnímu zabíjení tygrů a mase ze zvířat se používá k prodeji speciálně upravených pokrmů. Zoopark navíc vlastnil Ludvík Berousek, který však s klanem Berousků nemá kromě jména nic společného.

Ministerstvo už dříve navrhlo, aby byla v cirkusech zakázána drezura nově narozených primátů, kytovců, nosorožců, hrochů a žiraf. Plošný zákaz drezury je však pro cirkusáky nepřijatelný.„To není nikde ve světě, možná se zakáže jeden druh zvířat, ale v tomhle bychom byli první a jediný stát na světě,“ řekl Jiří Berousek z Národního cirkusu Original Berousek.

Nyní se však Miroslav Toman rozhodl, že se ministerstvo k plošnému zákazu přikloní. „Na drezuru zvířat v cirkusech panují ve společnosti i mezi odborníky protichůdné názory. K novele zákona se nám sešlo mnoho připomínek, jejich správné vypořádání bude chtít čas a také odbornou platformu lidí z různých oblastí. Proto jsem se rozhodl založit pracovní skupinu, ve které se sejdou zástupci zainteresovaných skupin a společně navrhnou konkrétní podmínky zákazu,“ řekl Miroslav Toman.

Proti skupině odborníků se ohradil majitel Cirkusu Humberto Hynek Navrátil. „Co to je za odborníky? Já jsem u cirkusu od svých pěti let. Zajímalo by mě, jakou mají kvalifikaci oni,“ řekl pro Echo24 Navrátil. Podle Navrátila není zákon zaměřen k ochraně zvířat. „Je to štvavá kampaň proti cirkusákům. Mnohdy se nejedná ani o zvířata, spíše jim vadíme my. Myslím si, že to je padesát na padesát,“ řekl Hynek Navrátil.

Dodal také, že už nyní jsou pravidla nastavena velmi přísně a jakékoliv týrání není možné. „Do zvířat a do péče jsme investovali hodně prostředků. Čtyřikrát do měsíce máme veterinární kontrolu, ze kterých máme protokoly, že je všechno v pořádku,“ řekl Hynek Navrátil. Majitelé cirkusů se pokusí společně vystoupit proti zamýšlenému zákazu. Zatím však není jasné, jakou formu obrany zvolí.

„Je mi z toho smutno a divím se tomu. Celá kauza vznikla kvůli kůžím u pana Berouska, který s námi nemá nic společného. Ten člověk žádný cirkus nikdy neměl, pouze se tak jmenoval. Berouskové jsou proto z toho na mrtvici,“ řekl Hynek Navrátil.

Vystupování zvířat v cirkusech vadí také aktivistům, kteří nasbírali pod petici čtrnáct tisíc podpisů. Skupina Svoboda zvířat požaduje, aby se zákaz vystupování doplnil do připravované novely zákona o ochraně zvířat proti týrání. Na začátku října také protestovala stovka lidí před cirkusem Berousek na pražské Letné. Lidem se nelíbilo zacházení se zvířaty v podobných zařízeních. Akci svolala organizace Hlasy zvířat, protest trval asi hodinu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Konec zvířecích kousků v cirkuse? Ministerstvo navrhuje jejich úplný zákaz. Berousek si ťuká na čelo

Nahradí cirkusáci Krnáčovou? Do komunálních voleb jde strana světských


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.