Politikům nejde o týrání zvířat, vadíme jim my, říkají cirkusáci

Politikům nejde o týrání zvířat, vadíme jim my, říkají cirkusáciNOVÉ
Domov

Zákaz vystupování zvířat

Ladislav Šustr

Ministerstvu nejde o zákaz vystupování zvířat ale o zákaz našeho povolání. Tak komentují majitelé cirkusů snahu ministra zemědělství Miroslava Tomana, který připravuje zákon proti vystupování zvířat v cirkusech. Toman ve svém resortu založil pracovní skupinu, která rozhodne o konkrétních podmínkách zákazu. „Co to je za odborníky? Já jsem u cirkusu od svých pěti let. Zajímalo by mě, jakou mají kvalifikaci oni,“ řekl pro Echo24 majitel Cirkusu Humberto Hynek Navrátil.

Plošný zákaz vystupování zvířat v cirkusech požaduje ministr zemědělství Miroslav Toman po zátahu policie v Zooparku Bašť nedaleko Prahy. Vyšetřovatelé totiž přišli na to, že v parku dochází k nelegálnímu zabíjení tygrů a mase ze zvířat se používá k prodeji speciálně upravených pokrmů. Zoopark navíc vlastnil Ludvík Berousek, který však s klanem Berousků nemá kromě jména nic společného.

Ministerstvo už dříve navrhlo, aby byla v cirkusech zakázána drezura nově narozených primátů, kytovců, nosorožců, hrochů a žiraf. Plošný zákaz drezury je však pro cirkusáky nepřijatelný.„To není nikde ve světě, možná se zakáže jeden druh zvířat, ale v tomhle bychom byli první a jediný stát na světě,“ řekl Jiří Berousek z Národního cirkusu Original Berousek.

Nyní se však Miroslav Toman rozhodl, že se ministerstvo k plošnému zákazu přikloní. „Na drezuru zvířat v cirkusech panují ve společnosti i mezi odborníky protichůdné názory. K novele zákona se nám sešlo mnoho připomínek, jejich správné vypořádání bude chtít čas a také odbornou platformu lidí z různých oblastí. Proto jsem se rozhodl založit pracovní skupinu, ve které se sejdou zástupci zainteresovaných skupin a společně navrhnou konkrétní podmínky zákazu,“ řekl Miroslav Toman.

Proti skupině odborníků se ohradil majitel Cirkusu Humberto Hynek Navrátil. „Co to je za odborníky? Já jsem u cirkusu od svých pěti let. Zajímalo by mě, jakou mají kvalifikaci oni,“ řekl pro Echo24 Navrátil. Podle Navrátila není zákon zaměřen k ochraně zvířat. „Je to štvavá kampaň proti cirkusákům. Mnohdy se nejedná ani o zvířata, spíše jim vadíme my. Myslím si, že to je padesát na padesát,“ řekl Hynek Navrátil.

Dodal také, že už nyní jsou pravidla nastavena velmi přísně a jakékoliv týrání není možné. „Do zvířat a do péče jsme investovali hodně prostředků. Čtyřikrát do měsíce máme veterinární kontrolu, ze kterých máme protokoly, že je všechno v pořádku,“ řekl Hynek Navrátil. Majitelé cirkusů se pokusí společně vystoupit proti zamýšlenému zákazu. Zatím však není jasné, jakou formu obrany zvolí.

„Je mi z toho smutno a divím se tomu. Celá kauza vznikla kvůli kůžím u pana Berouska, který s námi nemá nic společného. Ten člověk žádný cirkus nikdy neměl, pouze se tak jmenoval. Berouskové jsou proto z toho na mrtvici,“ řekl Hynek Navrátil.

Vystupování zvířat v cirkusech vadí také aktivistům, kteří nasbírali pod petici čtrnáct tisíc podpisů. Skupina Svoboda zvířat požaduje, aby se zákaz vystupování doplnil do připravované novely zákona o ochraně zvířat proti týrání. Na začátku října také protestovala stovka lidí před cirkusem Berousek na pražské Letné. Lidem se nelíbilo zacházení se zvířaty v podobných zařízeních. Akci svolala organizace Hlasy zvířat, protest trval asi hodinu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Konec zvířecích kousků v cirkuse? Ministerstvo navrhuje jejich úplný zákaz. Berousek si ťuká na čelo

Nahradí cirkusáci Krnáčovou? Do komunálních voleb jde strana světských

Související články