1 komentář

Tak Bakala je prý bojovník za demokracii a volný trh

Témata: , , ,

Pokud Zdeňka Bakalu v USA právně zastupuje bývalý velvyslanec nejen USA, ale i etické politiky Andrew Schapiro, kruh se uzavírá. Případ OKD se definitivně stal soubojem různě navoněných supů o miliardy, které chybějí na Ostravsku.

V politice se věci někdy vyvíjejí jako řetězová havárie. Prezident Miloš Zeman nejdřív potřeboval zdůvodnit, proč na 28. října vyznamenává vedle Aleny Vitáskové nebo Jany Lorencové i podnikatele a vlastními slovy ekonomického „nájezdníka“ Pavla Krúpu. Všechny tři podle prezidenta spojuje boj proti „ekonomickým zmrdům“.

LN na to konto pořídily rozhovor s Krúpou o jeho souboji se Zdeňkem Bakalou kvůli OKD a v rámci toho rozhovoru padla i zpráva, že Bakalu proti Krúpovým akcím ve Spojených státech zastupuje kancelář, v níž sedí Andrew Schapiro. Pán, který tu do loňského ledna působil jako velvyslanec USA. Tuto zajímavou zprávu přinesl už před třemi týdny deník E15, ale až teprve zásluhou Zemanova hulvátství se jí jakousi smyčkou dostává zasloužené pozornosti.

Echo24 dostalo následující Schapirovo vyjádření: „Poznal jsem pana Bakalu, když jsem byl velvyslancem v České republice. Vždycky byl hrdý Čech a aktivně podporoval demokratické hodnoty a volný trh. Když mě požádal o pomoc v této kauze, s radostí jsem to přijal.“

Vzhledem k Schapirovu životopisu je to vyjádření nepřekvapivě formulováno právnicky a diplomaticky, člověk by z něho mohl například usuzovat, že Schapiro Bakalu zastupuje bez nároku na honorář, kvůli společnému angažmá za demokratické hodnoty a volný trh. Ale realita je jiná, na úrovni sazeb, které si za právní služby účtuje kancelář, v níž pracuje. 

Jen staromódní nebo nadprůměrně zásadový člověk by se dnes ještě pozastavil nad nedostatkem zdrženlivosti, která v lidech má vzniknout po každém angažmá ve státních službách. V optimálním světě by člověk neměl dělat mravně sporné obchody v zemi, jíž předtím buď vládl, nebo v níž zastupoval klíčovou spojeneckou vládu, v tomto případě vládu, jejíž ministerstvo zahraničí nás každoročně známkuje. Je skoro nepředstavitelné, že by Schapiro o Bakalovi nevěděl nic víc, než že je hrdý Čech a jaké obecně vyznává hodnoty. Protože pokud by nevěděl, že Zdeněk Bakala zbohatl na principu zlatá rána, podezřelým nákupem 46procentního podílu v OKD pod cenou v roce 2004, že Bakalu tíží 44 tisíc hornických bytů, které tehdy k dolům jakoby omylem dostal a jež se zavázal odprodat lidem, kteří v nich bydlí, ale nikdy to neudělal, a v nouzi dokonce chtěl byty prodat na amsterdamské burze, což nedotáhl a místo toho je prodal londýnskému fondu Round Hill Capital – pokud by tyto základní věci nevěděl, je otázka, k čemu tady americká ambasáda zaměstnává desítky lidí a svých analytiků a o čem se píše ve svodkách do Washingtonu.

Zdeněk Bakala vytáhl z Ostravska desítky miliard korun a potom své problémy na Ostravsku hodil na krk českému státu. Je tu znám argument, že on není klasický podnikatel, nýbrž finanční investor, od kterých se nic jiného čekat nedá, ten argument má jednu zásadní vadu – příliš smrdí právničinou. Brát vysoké honoráře od člověka, který zbohatl nejen na státu (což může být dáno hloupostí toho státu), ale i na konkrétních chudých lidech, chudších, než jsou on a jeho budoucí právník, je samozřejmě nemorální. A v takové situaci šermovat demokratickými hodnotami a volným trhem je škodlivé pro demokratické hodnoty, volný trh, koneckonců i pro reputaci USA v České republice, nebo přinejmenším na Ostravsku. Schapirova citovaná věta se dá vyložit jen dvěma způsoby: buď je to dokonalý cynik, nebo zemi, v níž do loňska působil, považuje za kus planety obývaný pitomými domorodci, kterým lze nakukat různé neomalenosti.

Po Normanu Eisenovi byl Andrew Schapiro druhý nominant Baracka Obamy v Praze. Bilance obou mužů je záporná. Eisen se do historie České republiky nejvíc zapsal tím, že inicioval ustavení Rekonstrukce státu a je svým dílečkem spoluzodpovědný za Velkou protikorupční revoluci, jež tu vyústila v nastolení oligarchie. Schapiro si účtuje z peněz, které by správně, když už ne právně, měly být v českém státním rozpočtu. Schapirův nástupce Stephen King byl jmenován už Donaldem Trumpem. Je to typ velvyslanec senior, pán, který nebude nic kazit. Při jeho věku (77) není pravděpodobné, že by po ukončení mise své zkušenosti a styky z Prahy chtěl monetizovat. Pro dobro česko-amerických vztahů přišlo Trumpovo vítězství na podzim 2016 v pravý čas.
 

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.