„Hyenismus.“ Prodejce roušek chce po porodnici padesátinásobek ceny
Nedostatek roušek
Česká republika se potýká s rozsáhlým nedostatkem respirátorů a roušek k boji proti šíření nového koronaviru. Téměř žádné v současnosti nemají praktičtí lékaři, chybí ale i další pomůcky. Běžné roušky se nedostávají jak lidem, kteří se starají o nemocné příbuzné, tak nemocnicím. Lékaři tak nemají dostatek roušek, jež potřebují například k operacím. Pražský Ústav pro péči o matku a dítě pak ve čtvrtek večer uvedl, že po něm prodejci žádají padesátinásobek běžné ceny za jednu roušku.
Ústav uvedl, že se potýká s nedostatkem ochranných zdravotnických prostředků, zejména roušek. Dodavatelská firma ale nyní Ústavu pro péči o matku a dítě účtuje padesátinásobek běžné ceny. To považují zdravotníci za „hyenismus“.
„Proto nedokážeme přijmout fakt, že dodavatelská firma zdravotnického materiálu MediLab nám za jednu ochrannou roušku, která je potřebná při péči o všechny pacienty ÚPMD, účtuje místo původních 0,50Kč/ks nově 25Kč/ks. Tedy 50x dražší. Považujeme tento přístup za neetický a nesolidární, hraničící s hyenismem,“ uvedla nemocnice na svém facebookovém profilu s tím, že žádá veřejnost o pomoc. Proti tomu se pro Seznam Zprávy ohradil ředitel firmy Medilab Amir Zaketovič s tím, že ústavu žádné roušky nedodává ani nenabízí. Spolupráci prý ukončili v r. 2018. Nechápe, kde se tato informace vzala.
Ředitel Ústavu Jaroslav Feyereisl ve čtvrtek večer deníku Echo24 potvrdil, že firma MediLab takovou nabídku poskytla nemocnici ústně.
V zásadě se nedá sehnat nic, stěžuje si Česká lékařská komora
S významným nedostatkem ochranných prostředků se ale potýkají i další lékaři, na což si stěžuje také Česká lékařská komora. „Potřebujeme rychle dostat minimálně nějaké množství respirátorů a dalších ochranných pomůcek do lékařských ambulancí,“ řekl v ČT předseda České lékařské komory Milan Kubek.
Podle něj není možné bez ochranných pomůcek pacienta například vyšetřovat, dívat se mu do krku či do ucha nebo očí. Lékaři také upozorňují na to, že není k dispozici také dezinfekce. „V zásadě se nedá sehnat nic. Co se týká dezinfekce, tak většinou z podstaty jedeme z toho, co jsme měli, respirátory zatím vůbec nejsou, nedají se sehnat ani úplně obyčejné roušky. To znamená, že zoufale očekáváme, že začne fungovat krizové zásobování. Už 26. února jsem na problém upozorňoval hygieničku, 3. března jsem jednal s předsedou vlády a stále se to řešení odkládá. Teď beru jako závazný slib ministra zdravotnictví, že během pátku bude zahájena distribuce první vlny ochranných respirátorů, ale stále jsem ještě nedostal od ministra informační manuál, jak to bude probíhat,“ dodal Milan Kubek.
FN Motol: V tuto chvíli roušky lidem, kteří je potřebují, dávat nemůžeme
Zásoby roušek se tenčí také Fakultní nemocnici Motol, kde však situaci zatím zvládají.. „S obyčejnými rouškami jsme na tom zatím dobře, jestli se nepletu, tak je poslední informace, že nám stačí asi na týden. Máme slíbené i dodávky a jsme domluvení s ministerstvem zdravotnictví, že by příští týden měly dorazit další dodávky. Zatím to tedy jde,“ řekla deníku Echo24 tisková mluvčí FN Motol Pavlína Danková.
Nemocnice však nemůže prozatím distribuovat roušky občanům, kterým se jich nedostává. Problémy mají zejména ti, kteří se v domácnostech starají například o dlouhodobě nemocné členy rodiny. Ministr Vojtěch již dříve avizoval, že by nemocnice tyto roušky měly lidem poskytovat, podle tiskové mluvčí FN Motol si to však zatím nemocnice dovolit nemůže.
Příští týden bude až 300 tisíc respirátorů, slibuje ministr zdravotnictví
Ministerstvo zdravotnictví, ale ubezpečuje, že ochranné pomůcky lékařům brzy dodá. Prvních 60 000 respirátorů bude na odběrová místa v každém kraji distribuováno v pátek. S dalšími 290 000 počítá ministerstvo zdravotnictví příští týden. Na tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Ministerstvo pořídí také dalších 200 000 sad pro rychlejší testování, které se v současné době používají k testování lidí přijíždějících přes hranice do ČR. Trvá 29 minut. „Nejsou snadno sehnatelné v EU, tak jsme se obrátili na Izrael. Nemají ale zatím schválené použití, proto je objednáme v Číně,“ řekl náměstek Roman Prymula. Prvních 100 000 by mělo být k dispozici v pondělí, armáda pro ně podle něj vypraví speciální letadlo.
Jeho zbývající kapacity zaplní také první část dodávky z objednaných 20 milionů obyčejných roušek, takzvaných ústenek. Rozdělovat se budou primárně zdravotnickému personálu, aby chránily před nákazou pacienty. „Pokud zbude nějaká kapacita, jsme připraveni je nabídnou i širší veřejnosti,“ řekl ministr v reakci na opatření Slovenska, jehož premiér ve čtvrtek deklaroval, že roušky budou lidem rozdávány.
„Roušek je poměrně velká nabídka, ale šroubují se ceny. V současné době jsme je schopni nakupovat za zhruba 11 korun za kus,“ řekl Prymula. Výrobní kapacity v Číně jsou podle něj dostatečné, jedna továrna jich produkuje miliony denně. Před začátkem epidemie stály třeba i 50 haléřů kus.
Pomáhají i další subjekty. Pražský hrad například FN Motol a Nemocnici Na Bulovce poskytl část humanitárního daru, jenž byl původně směřován do Číny, nestihl tam ale odletět. Čína následně tento materiál věnovala zpět České republice. Dvacet tisíc respirátorů pak v USA zakoupila firma SOTIO ze skupiny PPF, která je chce distribuovat praktickým lékařům.
SOTIO ze skupiny PPF odpovědělo na výzvu @ZdravkoOnline a nakoupilo v USA 20 tisíc respirátorů pro praktické lékaře v ČR. Bohužel více se už nakoupit nedalo. Respirátory, které dnes dorazily do Prahy, splňují nejvyšší parametry ochrany proti #COVID19. Dar financuje PPF. pic.twitter.com/robdDMr3o3
— Skupina PPF (@SkupinaPPF) March 12, 2020